Přejít na obsah

VZP se ohradila proti Rathovým výrokům na adresu pojišťoven

zpět
3.3.2009

"Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny se zásadně ohrazuje proti veřejně prezentovaným výhrůžkám hejtmana Středočeského kraje vůči managementu VZP," uvedl Rod. Podotkl, že dodržování zákona o všeobecném zdravotním pojištění, včetně jeho kontrolních a sankčních zmocnění, je základní povinností ředitele každé zdravotní pojišťovny...

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se ohradila proti výrokům středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) na adresu pojišťoven, které pronesl v souvislosti s kontrolami placení poplatků ve středočeských nemocnicích. ČTK to sdělil mluvčí VZP Jiří Rod. Rath v minulých dnech pohrozil, že nechá ředitele pojišťoven po případném návratu ČSSD do vlády odvolat, pokud dají středočeským nemocnicím pokutu za nevybírání poplatků.

„Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny se zásadně ohrazuje proti veřejně prezentovaným výhrůžkám hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha vůči managementu VZP,“ uvedl Rod. Podotkl, že dodržování zákona o všeobecném zdravotním pojištění, včetně jeho kontrolních a sankčních zmocnění, je základní povinností ředitele každé zdravotní pojišťovny. „Správní rada proto podporuje postup vedení VZP v souladu se zákonem vůči všem delikventům,“ uzavřel mluvčí.

ČSSD, která vyhrála krajské volby, v duchu předvolebního slibu zrušila vybírání poplatků v krajských zdravotnických zařízeních. Rozhodla se je hradit z krajských rozpočtů, systém ale není ve všech krajích jednotný. Jako první ke zrušení poplatků pro pacienty přistoupil právě Středočeský kraj.

Zdravotní pojišťovny považují nevybírání regulačních poplatků na rozdíl od ČSSD za porušení zákona, který jasně stanoví, kdo poplatek hradí a kdo jej vybírá. Počátkem února se dohodly s ministryní zdravotnictví Danielou Filipiovou (ODS) na zahájení správních řízení v krajských nemocnicích. Musejí tak postupovat ze zákona; sankce za nevybírání poplatků může činit až 50.000 korun a pojišťovna ji může uložit opakovaně.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: VZP se ohradila proti Rathovým výrokům na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku VZP se ohradila proti Rathovým výrokům na…

Komentáře

další 4 komentáře
takže Re:Re:dodržování zákonů  | 3. 03. 2009 14:04

Takže neoprávněně si stýskající,jste rozmazlení.

a bezplatnost péče Re:dodržování zákonů  | 3. 03. 2009 13:23

Jo a ještě ústavně zaručená je bezplatnost.

dostupnost,bezpečnos dodržování zákonů  | 3. 03. 2009 13:22

To je dobře,že ZP tak dodržují zákony.Jistě i tak dobře a spravedlivě platí poskytovatelům v zákonné lhůtě,každému zajistí dostupnou a kvalitní péči/asi je to přílišný neopodstatněný nárok chtít víc než dostupnost 4 hod.denně v přeplněné čekárně či pobyt v přeplněném pokoji nemocnice s jednou sestrou na 2 odd./ a jistě nezotročují nikoho,jak si někteří neoprávněně stýskají.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné