VZP si možná půjčí od státu

„Jednou z variant, jak dostat rychle peníze do Všeobecné zdravotní pojišťovny, je státní půjčka ve výši tří miliard korun,“ řekl včera nucený správce VZP a náměstek ministra zdravotnictví Antonín Pečenka (ODS)…

Jednou z variant, jak dostat rychle peníze do Všeobecné zdravotní pojišťovny, je státní půjčka ve výši tří miliard korun, řekl včera nucený správce VZP a náměstek ministra zdravotnictví Antonín Pečenka (ODS).

„Je to jedna z možností, teprve se o ní diskutuje,“ upozornil. Polovina této částky by stačila k naplnění rezervního fondu VZP a polovina by umožnila zkrátit zpoždění splatnosti.

Největší pojišťovna je zatížena dvanáctimiliardovým dluhem a platí ambulancím i nemocnicím s asi třicetidenním zpožděním. V rezervním fondu má 6000 korun.

Ministr zdravotnictví David Rath uvalil na VZP nucenou správu, aby dalšímu zadlužování zamezil. Ředitelka Jiřina Musílková by podle něj měla odstoupit.

ČSSD už má náhradu za Musílkovou

Jako jejího nástupce sociální demokracie možná navrhne svého člena a zaměstnance Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Františka Svobodu. V sobotu ho podpořila odborná komise ČSSD. Také Pečenka včera potvrdil, že pokud nabídku na místo ředitele VZP dostane on, přijme ji.

Zástupci ODS uvedli, že případné jmenování Svobody by potvrdilo, že ve sporech kolem VZP jde sociálním demokratům o mocenské ovládnutí této pojišťovny.

Poslanecká sněmovna by o novém šéfovi VZP mohla hlasovat až poté, co by odvolala Musílkovou. To ale zatím není jisté.

Poslanec a lidovecký odborník na zdravotnictví Josef Janeček řekl, že ČSSD zatím řeší personální problémy, ale nepřišla s návrhem, jak řešit problémy uvnitř systému. „Jde o to, kdo bude ovládat 200 miliard korun, které tečou zdravotnictvím, bez ohledu na to, co to bude znamenat pro pacienta,“ dodal Janeček.

Předseda KSČM Vojtěch Filip podle svých slov Svobodu nezná a komunisté by k němu zaujali postoj, až by se s ním seznámili. Filip zároveň uvedl, že by pravděpodobně podpořil odvolání Musílkové, pokud to správní rada VZP navrhne sněmovně.

ČTK

VZP si možná půjčí od státu
Ohodnoťte tento článek!