Přejít na obsah

VZP si vyžádala od IZIP vysvětlení nákladů

zpět
10.12.2010
graf, statistika, růst, lupa, kontrola, audit
zvětšitgraf, statistika, růst, lupa, kontrola, auditZdroj: www.piperreport.com

graf, statistika, růst, lupa, kontrola, audit | Zdroj: www.piperreport.com

 

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) si vyžádala od společnosti IZIP vysvětlení nákladů na správu elektronických zdravotních knížek, které pro ni IZIP spravuje. ČTK to sdělil mluvčí VZP Jiří Rod.

Na projekt vydala VZP za deset let miliardu, měsíční paušál firmě je 20 milionů korun. Zhruba 2,3 milionu z 6,5 milionu pojištěnců VZP má v knížkách údaje o zdraví, nemocech a užívaných lécích.

IZIP podle výroční zprávy, z níž čerpala Mladá fronta Dnes, vyplatil loni svým devíti zaměstnancům 59 milionů korun. Každý si průměrně vydělal 546.000 korun hrubého měsíčně, přestože prý projekt nefunguje, jak by měl. Zdravotní údaje o pacientech sdílí přes internet jen minimum lékařů.

„VZP si vyžádala vysvětlení a doložení výše nákladů a zdrojů, které byly použity na jejich krytí. Společnost IZIP má samozřejmě právo odměnit svoje manažery, pokud však nemá být zpochybněna efektivita vynakládání těchto prostředků, musí být zřejmé, že míra ziskovosti společnosti i odměňování jejích zaměstnanců je přiměřená,“ uvedl Rod.

VZP podle něj poskytla vstupní investici pro vytvoření potřebné infrastruktury a získání dostatečného počtu klientů. Nyní bude podle Roda požadovat efektivní využívání systému a návratnost finančních prostředků, konkrétně úsporu peněz vydávaných z všeobecného zdravotního pojištění.

„Znamená to, že v další etapě budou úhrady za službu IZIP jednoznačně odvozeny od úspěšnosti fungování systému a účelnosti vynakládaných prostředků,“ vysvětlil.

VZP loni do firmy poslala asi 290 milionů korun. Podle deníků pobírají manažeři IZIP odměny jako nejlépe placení zahraniční manažeři velkých českých firem.

IZIP nepracuje na databázi elektronických zdravotnických knížek sama. Subdodávky zadává firmě MD Access, která sídlí na stejné adrese a v jejím představenstvu sedí stejní lidé jako v IZIP. Loni měla v průměru během roku 44 zaměstnanců, kterým na mzdových nákladech vyplatila přes 60 milionů, což je 114.000 korun měsíčně na jeden úvazek, napsala MfD.


Komentovat článek: VZP si vyžádala od IZIP vysvětlení nákladů

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku VZP si vyžádala od IZIP vysvětlení nákladů

Komentáře

další 4 komentáře
nemocniční sekundář souhlas  | 10. 12. 2010 16:28

Naprostý souhlas s pány Brožem a Hraničkou.

o VZP investovat spíše do prevnce nosokom.infekcí na odděleních  | 10. 12. 2010 15:59

Je-li 12% nosokomiálních infekcí,je to alarmující a ZP by měly spíš než miliony investovat do IZIP investovat do hygieny a prevence na odděleních, aby pacienti nebyli při léčení poškozováni.

brož tunel  | 10. 12. 2010 12:28

V normální demokratické zemi by všichni tito převážně modří hoši byli dávno v teplácích,včetně ředitele.Ovšem tady se nic nestane,odměny se prokážou jako přiměřené a budou se nám zase chechtat do ksichtu.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné