VZP si vyzvedla akcie IZIP a má majoritu

počítač, stetoskop

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) vyzvedla ve středu z právní úschovy 46 procent akcií společnosti IZIP. Pět procent akcií už měla, a tak se stala majoritním vlastníkem zpochybňovaného projektu internetových zdravotních knížek. Převzetí akcií ČTK dnes potvrdil mluvčí VZP Jiří Rod. Jako další krok bude podle něj následovat jednání o zkrácení platnosti smluv se společností IZIP.

Smlouvy mezi VZP a společností IZIP platí do roku 2015, VZP se předběžně se společností minulý týden dohodla, že smlouvy skončí už v pololetí 2012. K tomuto postupu pověřila ředitele VZP Pavla Horáka správní rada. Dodatky ke smlouvám o vypovězení má ředitel uzavřít do 14. prosince. Zajistit má také vrácení autorských práv do firmy IZIP, údajně je převedla na jiné firmy.

VZP podle předsedy správní rady VZP Marka Šnajdra uspoří zkrácením platnosti smluv 750 milionů korun, které nebude muset společnosti v příštích třech letech vyplatit. Podmínky pro odkup celého balíku akcií se Horákovi nepodařilo dojednat. VZP podle Šnajdra ale díky majoritě může projekt rozvíjet podle svých potřeb, nebo ho zrušit a zvolit jinou cestu elektronizace zdravotnictví.

Za elektronické zdravotní knížky dala VZP za deset let 1,8 miliardy korun s DPH. Zbylých 49 procent akcií drží neznámá švýcarská firma eHI eHealth International pro nadnárodní společnost Asseco Central Europe, která chce spolu s akciemi i společnosti dodávající IZIP služby. Média zveřejnila výsledky auditu, podle něj desítky milionů od VZP na provoz končí u společností, které nemají s knížkami nic společného.

Na eHI eHealth International převedli akcie spoluzakladatelé projektu – europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký – i další akcionáři. Chtěli tak zajistit, aby projekt nezanikl.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) nedořešenou otázkou zůstává určení odpovědnosti za dříve uzavřené nevýhodné smlouvy. Správní rada zatím o personální odpovědnosti nejednala, její člen Jiří Skalický (TOP 09) ale nevyloučil, že se tak stane na nejbližším zasedání.

Ohodnoťte tento článek!