VZP slíbila dál hradit v nemocnici v Chebu léčbu rakoviny

Všeobecná zdravotní pojišťovna by měla i po roce 2015 financovat onkologickou péči v chebské nemocnici v dosavadním rozsahu. Po setkání s generálním ředitelem VZP Zdeňkem Kabátkem to uvedl karlovarský hejtman Josef Novotný (ČSSD).

Příslib financování onkologické péče, kterou v regionu nabízí právě jen chebská nemocnice, je pro kraj signálem, aby pokračoval v přípravě rozvoje onkologie. Nemocnice totiž potřebuje zejména nový lineární urychlovač, který musí nejpozději po roce 2015 nahradit současný zastaralý přístroj, sdělila ČTK mluvčí kraje Jana Pavlíková.

„Pokud generální ředitel VZP Zdeněk Kabátek své stanovisko potvrdí písemně, budeme urychleně pokračovat v již zahájené projektové přípravě stavebních úprav chebské nemocnice, které jsou nezbytné pro umístění nového lineárního urychlovače,“ uvedl hejtmanův náměstek Miloslav Čermák (ČSSD). Pořízení nového přístroje a nutné stavební úpravy by přišly na zhruba 100 milionů korun. Karlovarský kraj plánuje akci platit ze svého rozpočtu, o příspěvek požádá také město Cheb. Současný urychlovač slouží v nemocnici od roku 2003.

Karlovarský kraj je jediný v ČR, který nemá komplexní onkologické centrum. Západ Čech přitom patří k oblastem s nevyšším výskytem rakoviny v zemi. Péči o pacienty zajišťuje chebská nemocnice, jejíž oddělení radioterapie a klinické onkologie je od roku 2006 součástí sítě onkologických pracovišť. Pokud by centrum nemělo na léčbu rakoviny po roce 2015 smlouvu s pojišťovnami, vážně nemocní pacienti by museli dojíždět například do fakultní nemonice v Plzni, kde je komplexní onkologické centrum, nebo do Ústeckého kraje.

Podle lékařského ředitele karlovarské nemocnice Josefa Märze by prodloužení financování onkologické péče umožnilo dále pracovat na rozvoji budoucí podoby tohoto druhu péče v kraji, a to včetně záměru vybudování komplexního onkologického centra.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!