VZP splatí poslední část státní půjčky z roku 2013

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zaplatí příští týden posledních 250 milionů korun z půjčky, kterou na konci roku 2013 dostala od státu. Novinářům to řekl náměstek ředitele VZP Marek Cvrček. Stát největší tuzemské pojišťovně tehdy půjčil 1,7 miliardy korun.

VZP letos očekává kladný výsledek hospodaření ve výši zhruba 2,1 miliardy korun, což by byl nejlepší výsledek nejméně od roku 2010.

„Teď v září doplatíme poslední splátku ve výši 250 milionů korun a nebudeme již evidovat žádné závazky z této finanční pomoci,“ řekl Cvrček.

Podle něho je důvodem letošního očekávaného hospodaření VZP rekordní výběr pojistného, vliv na to má i růst české ekonomiky. V letech 2010 až 2013 VZP vykazovala ztráty, loni byla v plusu zhruba 1,3 miliardy korun.

Pojišťovna by podle předpokladů měla na pojistném letos získat asi 159,2 miliardy korun, z toho 51,3 miliardy tvoří takzvané příjmy z přerozdělování, tedy platby státu za státní pojištěnce. Náklady na zdravotní služby největší tuzemská pojišťovna letos odhaduje na 152,8 miliardy korun, což je v průměru asi 25.800 korun na jednoho pojištěnce.

VZP, která podle aktuálního hodnocení finanční kondice zdravotních pojišťoven, má v přepočtu na jednoho pacienta nejmenší rezervy, bude mít letos v rezervním fondu 1,7 miliardy korun. V příštím roce chce podle Cvrčka rezervu navýšit na 2,3 miliardy korun.

VZP má 5,9 milionu pojištěnců, a zahrnuje tak asi 60 procent trhu.

Ohodnoťte tento článek!