Přejít na obsah

VZP splatí třem středočeským nemocnicím dluh 30 milionů

zpět
6.12.2005

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zaplatí třem menším středočeským nemocnicím zhruba 30 milionů korun, které jim dlužila za říjen a listopad. Nemocnice proto nepodají na VZP žalobu, jak původně zvažovaly...

VZP chtěla žalovat Oblastní nemocnice Mladá Boleslav, pokud by pojišťovna do páteční 12. hodiny neuznala smlouvy a nechtěla splatit dluh 15 milionů korun za provedenou péči v mělnické nemocnici. Ta spadá od září pod transformovanou boleslavskou nemocnici.

„Nemocnice žalobu nepodá,“ řekl její mluvčí Václav Řičář. Kvůli nedořešeným sporům s VZP hrozilo, že tři středočeské nemocnice budou muset zřejmě od ledna výrazně omezit výkony a poskytovat prakticky jen akutní péči.

VZP přestala platit nemocnicím poté, co je kraj převedl pod správu větších transformovaných nemocnic. Akutní omezení péče hrozilo nejen nemocnici v Mělníku, ale i nemocnici v Berouně, která byla převedena do majetku kladenské nemocnice, a také nymburské nemocnici, která je v majetku kolínské nemocnice.

VZP jim odmítla proplatit faktury za péči, která byla v těchto nemocnicích poskytnuta za poslední necelé dva měsíce, tedy od chvíle, kdy závazky a pohledávky zařízení převzaly transformované nemocnice.

„Zbývajících osm menších nemocnic a zdravotnických zařízení, které byly rovněž převedeny na větší transformované nemocnice, problém s VZP neměly a peníze dostaly,“ uvedl Vyšehradský. „Ukázalo se, že záleželo na přístupu jednotlivých poboček VZP,“ dodal.

Kvůli vyostřeným problémům v souvislosti s nástupem nového ministra zdravotnictví a vyhlášením nucené správy nad VZP vzniká Asociace zdravotnických zařízení ve Středočeském kraji.

Iniciátoři jejího vzniku z řad čtyř největších nemocnic v kraji, které už byly transformovány na obchodní společnosti, a záchranné služby také adresovali premiérovi výzvu k co nejrychlejší stabilizaci poměrů ve zdravotnictví.

Berounský deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Berounský deník

Komentovat článek: VZP splatí třem středočeským nemocnicím dluh 30…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné