VZP splatí třem středočeským nemocnicím dluh 30 milionů

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zaplatí třem menším středočeským nemocnicím zhruba 30 milionů korun, které jim dlužila za říjen a listopad. Nemocnice proto nepodají na VZP žalobu, jak původně zvažovaly…

VZP chtěla žalovat Oblastní nemocnice Mladá Boleslav, pokud by pojišťovna do páteční 12. hodiny neuznala smlouvy a nechtěla splatit dluh 15 milionů korun za provedenou péči v mělnické nemocnici. Ta spadá od září pod transformovanou boleslavskou nemocnici.

„Nemocnice žalobu nepodá,“ řekl její mluvčí Václav Řičář. Kvůli nedořešeným sporům s VZP hrozilo, že tři středočeské nemocnice budou muset zřejmě od ledna výrazně omezit výkony a poskytovat prakticky jen akutní péči.

VZP přestala platit nemocnicím poté, co je kraj převedl pod správu větších transformovaných nemocnic. Akutní omezení péče hrozilo nejen nemocnici v Mělníku, ale i nemocnici v Berouně, která byla převedena do majetku kladenské nemocnice, a také nymburské nemocnici, která je v majetku kolínské nemocnice.

VZP jim odmítla proplatit faktury za péči, která byla v těchto nemocnicích poskytnuta za poslední necelé dva měsíce, tedy od chvíle, kdy závazky a pohledávky zařízení převzaly transformované nemocnice.

„Zbývajících osm menších nemocnic a zdravotnických zařízení, které byly rovněž převedeny na větší transformované nemocnice, problém s VZP neměly a peníze dostaly,“ uvedl Vyšehradský. „Ukázalo se, že záleželo na přístupu jednotlivých poboček VZP,“ dodal.

Kvůli vyostřeným problémům v souvislosti s nástupem nového ministra zdravotnictví a vyhlášením nucené správy nad VZP vzniká Asociace zdravotnických zařízení ve Středočeském kraji.

Iniciátoři jejího vzniku z řad čtyř největších nemocnic v kraji, které už byly transformovány na obchodní společnosti, a záchranné služby také adresovali premiérovi výzvu k co nejrychlejší stabilizaci poměrů ve zdravotnictví.

Berounský deník

VZP splatí třem středočeským nemocnicím dluh 30 milionů
Ohodnoťte tento článek!