VZP u soudu neuspěla s požadavkem na náhradu škody za 3,5 milionu

Titulní obrázek

Senát zlínské pobočky Krajského soudu v Brně dnes zamítl odvolání VZP, která požadovala náhradu škody přesahující 3,5 milionu korun po čtyřiašedesátileté Ivance Lejskové z Bystřice pod Hostýnem. Žena jako laborantka účtovala VZP úkony, které nikdy neprovedla. Soud však pojišťovnu odkázal na civilní řízení…

Zůstává pochybnost o tom, jaká škoda byla vlastně způsobena, uvedl předseda senátu Jaroslav Pálka. Proti usnesení není přípustný opravný prostředek.

Kroměřížský soud Lejskové za podvod v září uložil tříletý trest podmíněně odložený na pět let. Verdikt je pravomocný, obžalovaná i státní zástupce se vzdali práva na odvolání. Důchodkyně, které původně hrozilo až osmileté vězení, se k podvodům doznala. VZP vyčíslila újmu na více než 3,5 milionu korun, soudní znalec však prokázal jen „nejméně půlmilionovou škodu“, kterou je tedy žena povinna uhradit.

Trestní řízení se táhlo několik let. Podle obžaloby Lejsková v letech 2000 až 2003 neoprávněně vykázala přes 50.000 úkonů – například odběrů krve či moči a různých analýz. Ke zjištění rozsahu škody bylo vypracováno několik drahých znaleckých posudků. V posledním z nich znalec podle obhájce Jiřího Mikulenky zkoumal pouze 27 procent záznamů a prokázal škodu za nejméně 500.000 korun místo žalovaných 3,5 milionu.

„Pro tuto kvalifikaci podvodu byla škoda zjištěna dostatečně, její přesná výše však nikoliv. Muselo by se nahlédnout do zdravotní dokumentace několika set či tisíců pacientů a k tomu si vyžádat jejich souhlas. Jde to nad rámec trestního řízení a bylo by to velmi nákladné. Samotný posudek by byl dražší, než je VZP vyčíslená škoda,“ upozornil Mikulenka.

Lejsková momentálně ze svého osmitisícového důchodu splácí VZP měsíčně 2000 korun. Kroměřížský okresní státní zástupce Pavel Pukovec pro ženu loni v květnu žádal čtyřletý nepodmíněný trest. „Páchala trestnou činnost dlouho a způsobila značnou škodu. Sice splácí 2000 měsíčně, ale musela by žít ještě dalších 146 let, aby celou škodu uhradila,“ argumentoval tehdy Pukovec.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!