Přejít na obsah

VZP upozorňuje na riziko otrav oxidem uhelnatým

zpět
11.8.2015
pohotovost, záchranka, nemocnice, chodba
zvětšitpohotovost, záchranka, nemocnice, chodbaZdroj: www.1trustedpharmacy.com

pohotovost, záchranka, nemocnice, chodba | Zdroj: www.1trustedpharmacy.com

 

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý upozornil, že v tropickém počasí, které v Česku trvá několik posledních týdnů, výrazně roste nebezpečí otravy oxidem uhelnatým. Extrémní vedra zhoršují tah komínů či například odvětrávacích šachet u plynových ohřívačů vody a zplodiny se vracejí do místnosti.

VZP zaregistrovala za poslední tři roky 1 160 případů, kdy jí lékaři vykázali diagnózu „otrava oxidem uhelnatým“. V Evropě tento plyn zaujímá 1. místo mezi náhodnými otravami.

Protože je oxid uhelnatý nedráždivý plyn bez zápachu, člověk jeho přítomnost v místnosti nemusí vůbec zaregistrovat a upadne do bezvědomí. Pak už může být jen otázkou času, zda ho někdo najde dostatečně včas, aby byla možná záchrana.

„Za poslední tři roky zaplatila VZP za léčbu pacientů s otravou oxidem uhelnatým více než 12,6 milionu korun. Podle dat, která zveřejnili lékaři z České společnosti hyperbarické a letecké medicíny, ročně 140–150 lidí na tuto otravu zemře,“ uvedl Oldřich Tichý.

Záchranáři proto připomínají, aby lidé důkladně větrali například v místnostech, kde používají k ohřívání vody plynovou karmu nebo kotel. To platí zejména při napouštění vany, koupání či sprchování.

Pokud člověka v koupelně začne bolet hlava, má závratě nebo je mu na zvracení, neměl by tento stav podcenit. Je třeba hned intenzivně větrat a raději přivolat lékaře. Otrava oxidem uhelnatým totiž postupuje velmi rychle – příznakem je červenání kůže, bolest hlavy, závratě, zvracení, poruchy zraku a dechu, bezvědomí.


Komentovat článek: VZP upozorňuje na riziko otrav oxidem uhelnatým

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné