Přejít na obsah

VZP ustoupí praktikům a pediatrům, podle ředitele jim přidá

zpět
20.9.2007

Všeobecná zdravotní pojišťovna ustoupí spojenému tlaku praktických lékařů a pediatrů a přidá jim peníze. Bude to ale na úkor toho, že nezaplatí lépe dobré lékaře ani finančně nezvýhodní praxe v regionech, kde je jich málo, jak plánovala. Uvedl to ředitel VZP Pavel Horák. Se zvýšením plateb počítají i zaměstnanecké pojišťovny, ale v menší míře než VZP. Dosavadní platby považují lékaři za nízké, na protest jich dnes valná část neordinuje...

Praha -

„Objem peněz v návrhu zdravotně pojistného plánu je pořád stejný, ani protestními akcemi lékařů se nemění. Změnit se může jenom podíl toho, co dostanou všichni a co jsme chtěli použít na bonifikaci dobrých praxí a abychom nalákali lékaře do regionů, kde jich je málo, případně pro lékaře, kteří vzdělávají mladé kolegy,“ vysvětlil Horák.

Praktici nyní dostávají od pojišťoven pravidelnou měsíční platbu za registrovaného pacienta 36 korun. S věkem a u dětí se zvyšuje až na sto korun. VZP je ochotna zvýšit základní sazbu až na 42 korun. Aby na to měla peníze, nebude už ale moci zvýšit platbu za bod na korunu, jak původně navrhovala. Prostřednictvím bodů mají lékaři ohodnoceny některé výkony, například prevenci.

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera řekl, že zaměstnanecké pojišťovny zvýší platbu za pacienta na 40 korun, tedy o dvě koruny méně než VZP. Lékařům vyjdou naopak vstříc tím, že jim za bod dají korunu. „Navýšení základní sazby na 42 korun, což je téměř o 18 procent, je podle nás nesmyslně vysoké, zvláště když mzdy, z nichž se pojistné odvádí, porostou příští rok jen o sedm procent,“ vysvětlil. Praktici si i díky třicetikorunovým poplatkům, které mají od ledna od pacientů vybírat, celkově navýší příjmy až o 35 procent.

Pokud by lékaři trvali na korunové hodnotě bodu, musela by VZP podle Horáka „upravit“ návrh zdravotně pojistného plánu. To by znamenalo, že by ubrala z peněz například nemocnicím nebo specialistům, naznačil ředitel. „Rozdělujeme jeden koláč,“ řekl.

Lékaři rovněž chtějí, aby byly zrušeny regulace, které zavedl před dvěma lety tehdejší ministr zdravotnictví David Rath. Horák uvedl, že už dva roky žádné regulace na léky a vyžádaná vyšetření VZP neuplatňuje, i když ve smlouvách jsou stále zakotveny. Lékaři totiž splnili podmínku, že jako celek nepřekročí částku, kterou na jejich platby VZP vyčlenila. V roce 2006 a podle předběžných výsledků podle Horáka ani letos nebude VZP praktikům a pediatrům nic srážet.

Smlouvy by se podle požadavku lékařů měly změnit tak, že už nebude mít každá praxe limit peněz daný předchozím výkonem, ale limity budou vycházet z celostátního průměru. Podle Horáka to pro VZP není problém, ale lékaři v Praze a Brně, kde jsou náklady praxí výrazně vyšší než jinde v republice, na tom budou tratit.

Do budoucna chce Horák změnit systém tak, že by nebyly průměrné limity, ale byly by samostatné pro jednotlivé typy pacientů. Nejvyšší by byly pro chroniky, takže by lékař dostal nejvíce například za diabetiky a lidi s nemocemi srdce a cév.

Letos dá devět zdravotních pojišťoven praktikům a pediatrům 8,5 miliardy korun, tedy 4,7 procenta svých výdajů. Z toho VZP počítá ve zdravotně pojistném plánu s 5,3 miliardy korun a pro příští rok navrhuje 6,08 miliardy korun. Letos ještě do primární péče přidá 220 milionů z jedné miliardy, kterou díky vyššímu výběru pojistného získala.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: VZP ustoupí praktikům a pediatrům, podle…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku VZP ustoupí praktikům a pediatrům, podle…

Komentáře

dalších 19 komentářů
čtenář Re:42,-Kč = dosis symbolica!  | 21. 09. 2007 10:03

55-42=13 13x12=156 Kč tzn. povinný ,obhájitelný, dovýběr každého l.vyšetření registrovaného pojištěnce v kalendářním roce u PL. Roční zápisné

buj Praktici  | 20. 09. 2007 23:16

Nejsem od zdravotnicví! Pouze moje žena je PL.Bohužel musím konstatovat, že s Vámi VZP a potažmo další pojišťovny pěkně zametly.Asi mají lepší PR.Pomocí vedení SPL si některé okresy, zajímavé že hlavně v Praze a okolí, nachali nabulíkovat 42 Kč.Takovou podporu už asi těžko seženete. Zajímavé,a to hleďte využít, že o výsledky schůzek zajímali i kolegové kteří na to normálně kašlou. A zajímavý poznatek:jednodenní "stávka" je na h...Až vyhlásíte týden, tak do toho taky půjdu.Slova kolegy mé ženy, který na to vždycky kašlal.

Jiri Wicherek Re:42,-Kč = dosis symbolica!  | 20. 09. 2007 14:47

Ti slabsi silnejsim, kolego. Resp. ti silnejsi si ho vzali sami.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné