VZP uteklo 70 tisíc klientů. Ztrátu zaplatí, kdo zůstal

Všeobecná zdravotní pojišťovna řeší hned na začátku roku problém, kde oproti původnímu plánu vezme více než 100 milionů korun. O tuto částku totiž přišla VZP tím, že od ní před koncem loňského roku odešlo 70 679 pojištěnců. Naopak se k ní přihlásilo jen 5068 pacientů.

Řešit to navíc musí v době, kdy její vedení již od loňského podzimu připouští, že VZP došly veškeré rezervy a některým zdravotnickým zařízením kvůli tomu platí se zhruba dvoudenním zpožděním.

Pod tlakem je také kvůli kritizovanému projektu zdravotních knížek IZIP, do kterého za deset let vložila dvě miliardy korun.

Správní rada VZP však v pondělí projednala plán, který má zabránit tomu, aby také v roce 2012 přišla o další desítky tisíc pojištěnců.

Plánuje například zvýhodnit stálé klienty, vybudovat kontaktní centra v obchodních domech nebo bude motivovat své zaměstnance k tomu, aby lákali k pojišťovně další pacienty.

Pojišťovna platí za péči jiných

Od VZP uteklo více než 70 tisíc pojištěnců těsně před koncem roku. Tedy před termínem, který stanovil nový zákon ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Jeho novela umožňuje změnit pojišťovnu pouze jednou za rok.

Novinky využila konkurence, zejména Vojenská zdravotní pojišťovna, která VZP přetáhla 24 500 klientů, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra pak 17 482 pacientů.

„Jádrem problému je, že VZP na jedné straně přišla o příjmy. Na straně druhé je úhradovou vyhláškou tlačena k tomu, aby platila zdravotnickým zařízením stejně za menší počet pacientů,“ řekl Aktuálně.cz šéf správní rady VZP a poslanec ODS Marek Šnajdr.

Například v Moravskoslezském kraji má v současné době Všeobecná zdravotní pojišťovna 40 procent pacientů, z celkového objemu tu ale hradí 60 procent zdravotní péče.

VZP přichází o levné pacienty

Podle dalšího člena správní rady VZP Michala Sojky (nominovaný ČSSD) má pojišťovna problém i s tím, že od ní odešli pojištěnci, kteří téměř peníze na zdravotní péči nečerpají.

„Naopak se k ní přihlašují nároční pojištěnci, jejichž péče vyjde VZP draho,“ prohlásil Sojka.

Jeho slova dokazuje i analýza, kterou si pojišťovna nechala zpracovat a Aktuálně.cz ji má k dispozici.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!