VZP uzavřela s onkology „dohodu o porozumění“

Titulní obrázek

„Platba půjde za pacientem. Pacient dostane lék, který se vykáže pojišťovně, a ta jej zaplatí. Tento postup opakovaně pan ředitel Horák deklaroval a my si myslíme, že je to jediná správná cesta,“ říká předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček…

Dlouhodobé spory onkologů s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) se chýlí ke konci. Ředitel VZP Pavel Horák a předseda ČOS Jiří Vorlíček ve čtvrtek podepsali tzv. „dohodu o porozumění“, ve které stanovili základní pravidla úhrad onkologické péče. Podle hesla „správnou léčbu správnému pacientovi“ se domluvili na jiném principu financování. „Platba půjde za pacientem,“ říká profesor Jiří Vorlíček.

Jak bude financování onkologické péče probíhat a jak je ve smlouvě ošetřen vztah k onkologickým centrům?

Nejmodernější a nejdražší léčba léky se bude provádět v onkologických centrech a platba půjde za pacientem. Pacient dostane lék, který se vykáže pojišťovně, a ta jej zaplatí. Tento postup opakovaně pan ředitel Horák deklaroval a my si myslíme, že je to jediná správná cesta. Kdyby dostalo onkocentrum nějaké množství milionů, mohlo by se na konci roku zdát, že jich má málo, nebo naopak mnoho, a mohlo by docházet k neracionálnímu utrácení.

Můžete říci o kolik se navýší úhrady onkologické péče?

Když hovoříme o třech hlavních zabijácích, tedy karcinomu plic, prsu a tlustého střeva, potřebujeme navýšit úhrady o 300 milionů korun, to máme vypočítáno. Celkově na veškerou moderní onkologickou léčbu léky, nemluvím o záření a o chirurgické léčbě, by stačilo méně než jedna miliarda korun.

Co bylo příčinou toho, že jednání mezi onkology a VZP trvala tak dlouho?

Možná, že je trochu vina i na naší straně. V minulosti jsme nedokázali tak přesně a exaktně formulovat svoje požadavky. Nezpracovali jsme data tak, aby byla naprosto průkazná. Po loňském neúspěchu jsme se rozhodli na tom pracovat. Pokud položíme tato data na stůl, musí na ně někdo reagovat. Ukázalo se, že je to správná cesta a dnes už vím, že podobně budou postupovat i hematologové a možná i jiné obory, protože medicína i platby za ní se dostává z jakési empirie a lidové tvořivosti do exaktních čísel, a to je důležité.

(iso), www.Zdravi.Euro.cz

Více se dozvíte ve Mladá fronta Zdravotnictví a medicínaZdraví.Euro.cz č. 9, které vyjdou 5.března.

VZP uzavřela s onkology „dohodu o porozumění“
Ohodnoťte tento článek!