VZP: víc peněz na nejtěžší nemoci

Titulní obrázek

„Dvě až tři miliardy půjdou navíc na nejnákladnější péči. Na nové léky nebo na větší počet léčených pacientů. Chceme ale, aby ta péče probíhala ve specializovaných centrech, která mají dobré výsledky. Zaplatíme jim tu nejlepší možnou péči, která je efektivní pro konkrétního pacienta,“ říká šéf VZP Pavel Horák…

Těžce nemocní pacienti s rakovinou, nemocemi srdce nebo poruchami srážlivosti krve budou mít příští rok ještě větší šanci než letos, že dostanou tu nejkvalitnější dostupnou zdravotní péči. VZP totiž chce dát příští rok právě na léčbu nejtěžších nemocí o několik miliard korun víc než letos.

„Dvě až tři miliardy půjdou navíc na nejnákladnější péči. Na nové léky nebo na větší počet léčených pacientů. Chceme ale, aby ta péče probíhala ve specializovaných centrech, která mají dobré výsledky. Zaplatíme jim tu nejlepší možnou péči, která je efektivní pro konkrétního pacienta,“ říká šéf VZP Pavel Horák.

O půl miliardy dá VZP víc i na ošetřování lidí v sociálních ústavech a o dalších 100 milionů víc – tedy asi pětkrát tolik než dnes – pak půjde na léčení lidí, kteří jsou ve zdravotnických zařízeních ze sociálních důvodů. „Významně se zlepší financování zdravotnických zařízení, která tuto péči poskytují. To by mělo mít přímý vliv na zlepšení kvality péče i ubytovacího komfortu těchto pacientů,“ dodává Horák.

Celkově dá VZP příští rok na léčení pacientů rekordních 132,4 miliardy korun. To je o 8 miliard víc než letos. Velkou většinu těchhle peněz použije největší česká pojišťovna na navýšení plateb doktorům a nemocnicím. Příjmy, které pojišťovna vybere na zdravotní dani, budou také rekordní – 139,9 miliardy korun. Na svůj provoz a na preventivní programy pojišťovna „spolkne“ přes 5,5 miliardy. A zbylé necelé 2 miliardy jí zbudou jako rezerva na příští rok. Vyplývá to z pojistného plánu VZP, který se podařilo HN získat.

Chceme zlepšit přístup

Kromě rekordních příjmů i nákladů na léčbu slibuje VZP ve svém plánu i to, že se začne chovat k 6,5 milionu pojištěnců jako k opravdovým zákazníkům.

Více si můžete přečíst v Hospodářských novinách nebo ZDE.

Hospodářské noviny

VZP: víc peněz na nejtěžší nemoci
Ohodnoťte tento článek!