VZP vrátila klientům 187 milionů korun

peníze

Více než 187 milionů korun vrátila za loňský rok Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zpět lidem, jejichž platby u lékaře či v lékárnách překročily tzv. ochranný limit. Ten stanoví maximální částku, na kterou se mohou u jednoho člověka vyšplhat regulační poplatky a doplatky za léky.

Jak uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý, loni tento limit překročilo 148 122 klientů pojišťovny. „Oproti roku 2013 je to nárůst o 15,91 %, co se týče počtu klientů. A dokonce o 19,83 %, pokud porovnáváme vrácenou částku. Nejvíce zaplatili u lékaře a za léky lidé v Praze, ve středních Čechách a na Vysočině,“ uvedl mluvčí Tichý.

Ochranný limit je zákonem stanoven na 5 tisíc korun, u pojištěnců do 18 let a nad 65 let činí 2 500 Kč.

Léky s vysokým doplatkem

Meziroční nárůst vrácené částky souvisí téměř jistě se situací na trhu s léky. „S největší pravděpodobností vstoupilo na trh několik přípravků, které lékaři často předepisovali, a byl u nich vysoký započitatelný doplatek. Přesnou analýzu však teprve vypracováváme,“ uvedl náměstek ředitele VZP Petr Honěk.

V Praze VZP vracela svým klientům celkem přes 31 milionů korun, ve Středočeském kraji 23 milionů, ale například v Jihočeském 9,7 a v Karlovarském kraji 5 milionů. Průměrná výše přeplatků v jednotlivých regionech ukazuje, kde lidé zaplatili za regulační poplatky a doplatky za léky nejvíce. S průměrnou vrácenou částkou 1 416 korun je na prvním místě Praha, druhé jsou s odstupem střední Čechy (1 323 Kč) a třetí Vysočina (1 303 Kč).

Naopak nejméně lidé platí (a nejméně proto dostávají vráceno) na Zlínsku (1 148 Kč), v Královéhradeckém kraji (1 158 Kč) a v Jihočeském kraji (1 175 Kč).

Kvůli zrušení většiny regulačních poplatků VZP předpokládá, že počty pacientů, jejichž platby u lékaře či za léky překročí ochranný limit, i částky, které jim bude pojišťovna vracet, výrazně klesnou. Do ochranného limitu se budou letos započítávat jen započitatelné doplatky za léky.

Ohodnoťte tento článek!