Přejít na obsah

VZP: Výběr pojistného za čtyři měsíce klesl téměř o procento

zpět
23.4.2009

"Podle výsledků přerozdělení za první čtyři měsíce letošního roku došlo v ČR k poklesu výběru pojistného na zdravotní pojištění o 0,84 procenta. Ukazuje se, že vývoj výběru pojistného kopíruje situaci v ekonomice státu," uvedl mluvčí VZP Jiří Rod...

Výběr pojistného za první čtyři měsíce roku klesl oproti stejnému období loňska téměř o procento, respektive o 458 milionů. ČTK to sdělil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Rod. Jde o data po takzvaném přerozdělení, v němž se mezi pojišťovny rozdělí vybrané peníze podle toho, kolik starých a vážně nemocných lidí mají mezi svými pojištěnci.

„Podle výsledků přerozdělení za první čtyři měsíce letošního roku došlo v ČR k poklesu výběru pojistného na zdravotní pojištění o 0,84 procenta. Ukazuje se, že vývoj výběru pojistného kopíruje situaci v ekonomice státu,“ uvedl mluvčí.

„Celkový výběr za období od 18. prosince 2008 do 17. dubna 2009 činí 54,287 miliardy korun, což je o 458 milionů korun méně než za stejné období loňského roku,“ uvedl Rod. Údaje nezahrnují pojistné za pojištěnce, za něž hradí pojistné stát. VZP je ze zákona správcem zvláštního účtu pro účely přerozdělování pojistného mezi zdravotními pojišťovnami.

Podle březnové zprávy ministryně zdravotnictví Daniely Filipiové přicházejí s narůstající nezaměstnaností zdravotní pojišťovny o část příjmů z výběru pojistného a stoupají jim závazky. Ministerstvo odhadlo pro letošní rok pokles o 3,6 až 10,9 miliardy proti původním plánům. VZP v únoru uvedla, že letos zvládne až pětimiliardový propad ve výběru zdravotního pojištění, aniž bude muset omezit drahou péči v centrech.

Vláda v březnu schválila návrh ministerstva zdravotnictví, aby od poloviny roku stouply platby státu za děti, studenty, důchodce a nezaměstnané z 677 na 727, v souhrnu je to do konce roku 2010 nárůst 7,8 miliardy. Zároveň budou muset zdravotní pojišťovny zhruba 2,9 miliardy, které chtěly letos a příští rok utratit za provoz, vložit do zdravotní péče. Lepší kontroly placení pojistného by měly ušetřit další půlmiliardu.

Návrhy se mají stát změnou zákona, není ale jisté, zda a kdy je sněmovna projedná. Nejbližší schůze začne příští týden. Zdravotnictví má na rok 240 miliard korun. Ještě v půli loňského roku zůstávalo na účtech zdravotních pojišťoven přes 20 miliard korun, ke konci roku už jen 13 miliard.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: VZP: Výběr pojistného za čtyři měsíce klesl…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku VZP: Výběr pojistného za čtyři měsíce klesl…

Komentáře

další 4 komentáře
Petr Bouzek 80 000 Kč měsíčně  | 24. 04. 2009 05:48

Pod tuto částku (buď jako základní mzdu či plat zaměstnance, nebo osobní příjem OSVČ) by neměl žádný lékař v tomto státě pracovat. Rozhádaní a nejednotní lékaři, pojďme se na tom sjednotit a pojďme pro to něco dělat.

Petr Bouzek Objev za Nobelovu cenu za ekonomii na MZCR  | 23. 04. 2009 18:29

"Podle výsledků přerozdělení za první čtyři měsíce letošního roku došlo v ČR k poklesu výběru pojistného na zdravotní pojištění o 0,84 procenta. Ukazuje se, že vývoj výběru pojistného kopíruje situaci v ekonomice státu," uvedl mluvčí.

ahojky pane Hipiku tady je Pigor  | 23. 04. 2009 15:14

ja osobne Vam fandim, ale udelejte si prosim vtom poradek, furt ctu o ruznych gremiich etc. v cele s ruznymi prizdi viteco, jeden lekarnicky vudce, jeden lekarnicky stav tak by to melo byt

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné