Přejít na obsah

VZP vydala loni o 406 milionů víc, než dostala, za léky méně

zpět
22.2.2011
VZP
zvětšitVZP
Autor: VZP

VZP | Autor: VZP

 

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) vydala loni za zdravotní péči o 406 milionů korun víc, než dostala z vybraného pojistného. O dvě miliardy korun klesly proti roku 2009 výdaje na léky na recept.

Vyplývá to z předběžných výsledků hospodaření za rok 2010, které dnes projednala správní rada. Informaci poskytl ČTK mluvčí VZP Jiří Rod.

Konečný zůstatek na účtu základního fondu zdravotního pojištění činil podle mluvčího k 31. prosinci 2010 celkem 2,3 miliardy, což je zároveň zůstatek rezerv. Na ten nelze podle předsedy správní rady Marka Šnajdra sáhnout. Tato částka je nezbytná, aby VZP platila za péči včas, řekl Šnajdr ČTK.

VZP z nich tedy nebude hradit zvýšené výdaje na platy lékařů. Ze dvou miliard, které jim ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) slíbil, připadá na VZP 1,4 miliardy, zbytek na osm zaměstnaneckých pojišťoven.

„Ty 2,3 miliardy na účtu jsou opravdu kritická mez pro udržení schopnosti platit poskytovatelům včas,“ zdůraznil Šnajdr. Pokud jde o slíbené peníze na platy lékařů, dostal ředitel VZP Pavel Horák od správní rady dnes za úkol, aby na příští jednání dodal materiál, jakým způsobem a z jakých dalších úspor chce peníze pro lékaře získat.

Pokud se k výdajům základního fondu přičtou i platby z fondu prevence a provozního fondu, činil loni rozdíl mezi příjmy a výdaji šest miliard, upřesnil Šnajdr. Tyto peníze musela VZP uhradit z rezerv. Ještě před dvěma lety přesahovaly přebytky VZP deset miliard, musela z nich ale pokrýt propady ve výběru pojistného, jak rostla nezaměstnanost. „Rezervy z minulých let vstoupily v předchozích dvou letech do úhrad. Jsou již v podstatě vyčerpány na úroveň nezbytného technického minima,“ řekl.

Podle zprávy projednané dnes správní radou dosáhl předpis pojistného z veřejného zdravotního pojištění 92,606 miliardy, to je o 1,3 procenta méně než za stejné období roku předchozího. Pojistné, včetně toho, které dostala VZP v rámci přerozdělení, činilo 139,908 miliard, tedy o 0,7 procenta více. Náklady na zdravotní péči dosáhly 140,314 miliard korun, což je o dvě procenta více než v roce předcházejícím. Výdaje na ambulantní péči byly 33 miliard, to je nárůst o půl procenta, výdaje na ústavní péči byly 76 miliard, to je o dvě procenta nárůst.

Správní rada podle Roda projednala rovněž strategii postupu v oblasti mimořádně nákladné péče. Materiál bude dopracován tak, aby úspory dosáhly alespoň pěti procent oproti zdravotně pojistnému plánu. Klíčovým nástrojem bude vedle koncentrace péče důsledná revizní činnost zejména v oblasti léčiv.


Klíčová slova

vzp

Autoři

ČTK

Komentovat článek: VZP vydala loni o 406 milionů víc, než dostala,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku VZP vydala loni o 406 milionů víc, než dostala,…

Komentáře

další 3 komentáře
pacientka Tak proč není skutečná reforma jak má být!!  | 22. 02. 2011 18:53

..a jak chcete dělat zdravotnickou reformu bez lékařů?Kdo bude léčit?Za léčbu jako práci lékaři mají dle ústavy právo na spravedlivou odměnu.

Karel Svoboda ZTRÁTA 5 MILIARD. Proč to nepřiznáte?  | 22. 02. 2011 14:35

Jako obvykle, když se objeví průser, VZP začne mlžit a předem hlásí, jak je všechno "v pohodě". (za roční ztrátu 5 miliard by každý manažer letěl, ani by se nezastavil) Před dvěma lety byl zůstatek na základním účtu skoro 40 miliard (viz výroční zpráva), dneska je tam HOV.O (2 miliardy je "rezerva" na 4 dny). Horák stačil rozfofrovat desítky miliard, snad se brzy vyšetří, kde většina z nich skončila. Do očí možná bije 60 milionů na roční plat pár lidí z IZIPu, včetně Horákova komplice Čurdy. Například. Ale je toho dost na to, aby si někdo šel sednout odhadem na 10 let. Ale správní rada nic, protože jim Šnajdr nedovolí ani ceknout. Tak si vezmou těch svých 20 tisíc za schůzi, co jim Horák udrobil ve ZPP a "nechají tak". Je tohle normální ???

Ilona Tak proč není skutečná reforma jak má být!!  | 22. 02. 2011 12:19

Všichni co se tam přiživují na zdrav.pojišťovnách a nevydělávají si peníze jinak,tak kradou ze špatně nastaveného scénaře -peníze pojištěnců.V četně lékařů.Chovají se jako nezaměstnaní ci........a další co se neumí jinak uživit.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné