VZP vymáhá peníze i za léčení následků úmyslného poškození pacienta

…“Žádný trest a žádné peníze již nedokážou vrátit zmarněný život. Věřím, že případ bude varováním všem, kteří rádi provádějí různé drastické kanadské žerty či si libují v šikanování. Náhrada ve výši 1,28 milionu korun alespoň poslouží k léčení a třeba i k záchraně života dalších pacientů…

Ředitel šumperské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Rostislav Pumprla je spokojen s tím, že tři bývalí údržbáři mlékárny v Zábřehu musejí VZP zaplatit více než milion korun. Krajský soud v Ostravě tento týden rozhodl, že muži půjdou za nepovedený kanadský žertík, který skončil upálením kolegy na toaletě, do vězení. Žháři navíc musejí vrátit peníze, které zdravotníci vynaložili v marné snaze zachránit život popáleného.

„Nepřísluší mi posuzovat trestní kvalifikaci v tomto nešťastném případě, ani výši vynesených trestů. Jsem však spokojen, že soud rozhodl i o povinnosti obžalovaných uhradit finanční prostředky, které byly vynaloženy z fondu našich pojištěnců,“ uvedl Pumrla.

„Žádný trest a žádné peníze již nedokážou vrátit zmarněný život. Věřím, že případ bude varováním všem, kteří rádi provádějí různé drastické kanadské žerty či si libují v šikanování. Náhrada ve výši 1,28 milionu korun alespoň poslouží k léčení a třeba i k záchraně života dalších pacientů,“ soudí.

Šumperská VZP podle Pumprly obdobně tragický případ dosud neřešila. Nejčastěji vymáhá náhrady škod spojené s dopravními nehodami zaviněnými řidiči. Nejvyšší uplatněná škoda až dosud představovala 700 tisíc korun. VZP vyžaduje náhrady škod obvykle také v případech fyzického napadení, pokousáni psem a při epidemiích salmonelózy. „U dopravních nehod existuje pro viníka určitá šance uhrazení škody komerční pojišťovnou. Toto vymáhání je pro nás většinou rychlé a účinné,“ tvrdí Pumprla.

Obtížnější podle něj bývá vymožení pohledávek v případech fyzického napadení, protože se ho většinou dopouštějí lidé bez trvalého příjmu a majetku. Pohledávky pojišťovna vymáhá srážkami z platu nebo z bankovních účtů, v krajních případech i exekucí majetku. V loňském roce VZP uplatnila 110 případů náhrady škody za léčení ve výši dvou milionů korun, ze kterých dosud získala l,269 milionu korun.

Vladimíra Krejčí, Zlínský a moravský den, 17.04.2001

Ohodnoťte tento článek!