VZP vyplácí 13. a 14. platy

Přestože Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) je v hluboké ztrátě asi 14 miliard korun, její zaměstnanci dostanou vyplaceny 13. a 14. platy. Ve čtvrtek to řekl ministr zdravotnictví David Rath…

„Osobně to považuji za nemorální. Třinácté a čtrnácté platy byly zrušeny učitelům ve školách, lékařům a sestrám v nemocnicích, úředníkům v úřadech, ale VZP zůstaly. Toto vzniklo rozhodnutím generální ředitelky Jiřiny Musílkové. To skutečně už přehnali,“ řekl Rath.

Na dotaz, kdo výplatu těchto platů může zastavit, Rath řekl: „Jedině Musílková. Ta kolektivní smlouvu podepsala. Tyto platy nejsou nárokové, ale zaměstnanci je mají zakotveny právě v kolektivní smlouvě.“

Týž den v Radiožurnálu Musílková nepřímo potvrdila, že tyto platy vyplaceny budou: „Máme kolektivní smlouvu, je uzavřena s odborovou organizací a postupujeme podle ní,“ prohlásila ředitelka.

Podle Ratha z toho vyplývá, že na 13. a 14. plat má nárok i ředitelka Musílková. „Připadá mi trochu zvláštní v kontrastu, kdy VZP před časem nechtěla zaplatit léčbu některým pacientům za pár miliónů, aby tady vyplatila zaměstnancům desítky miliónů korun, možná ještě víc. A to všechno v okamžiku, kdy hospodaří se 14miliardovým deficitem,“ uzavřel Rath.

Václav Pergl, Právo

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

H. Stanislav

S rozhořčením autora článku bych mohl souhlasit, KDYBY:

1) Kdyby se VZP dostala do dluhů vlastní vinou. Kdo pozorně sledoval situaci ve zdravotnictví ví, že se vedení VZP vždy bránilo přijetí nových nereálných úhradových vyhlášek, ale dostalo to nakonec přikazem z MZ. Proč by měli zaměstnanci VZP trpět za to, že si z pojišťovny udělal stát nárazník mezi vládou a zdravotními institucemi? Tento nárazník pružil jakž ¨takž 10 let a pak se zhroutil.

2) Kdyby ve VZP nebyly nejnižší platy v oboru bankovnictví – pojišťovnictví. V současné době je průměrný plat nižší cca o 2000 Kč než je celostátní průměr. Zaměstnaci pracijí spíš z loajality k firmě, než s představou velkých výdělků.

Zdraví SH

Svatava

Je to nehoráznost vyplácet 13 a 14 plat. Nevím o 13 a 14 měsíci, za který

by měl někdo dostat plat. Navíc, pokud budu mít místo zisků dluhy,ať mi někdo poradí,kde vezmu peníze na něco takového? To je zajímavé,že na zdravotní péči a zaplacení dlužných částek zdravotnickým zařízením nejsou peníze,a kde je tedy vezme VZP na 13 a 14 platy? Jak se to dělá,kde mám vzít peníze na 13 a 14 plat,když budu mít dluhy?Kdo mi poradí?


Ohodnoťte tento článek!