VZP začala rozesílat miliardy nemocnicím

Všeobecná zdravotní pojišťovna včera začala rozesílat lékařům a nemocnicím za státem hrazené pojištěnce 5,3 miliardy korun. Podle ministerstva zdravotnictví to povede ke zkrácení lhůt splatnosti o 15 až 16 dní…

Lékařské organizace již nemají žádný racionální důvod k protestním akcím, tvrdí ministerstvo. Lékaři jsou zatím zdrženliví. „Počkáme, co to udělá s platbami našich kolegů,“ uvedl místopředseda Sdružení praktických lékařů ČR Jan Jelínek.

Připouští, že částka 5,3 miliardy korun by mohla zkrátit lhůty asi o 14 dní, ale důležité je podle něj to, aby se zabránilo dalšímu zadlužování Všeobecné zdravotní pojišťovny. Zda sdružení ustoupí od stávkové pohotovosti, se rozhodne na kongresu koncem příštího týdne, řekl Jelínek.

„Některá zařízení nemají zaplacený ještě ani říjen. Samozřejmě si počkáme, minimálně dva měsíce, jestli platby opravdu budou chodit podle toho, jak je uvedeno ve smlouvách,“ dodal Milan Kudyn ze Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.

Deníky Bohemia

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

Ing. Zdeněk Charvát, daňový poradce

Název tohotzo článku je sice hezký, ale vůbec nezobrazuje skutečnost. Je sice pravda, že stát předsunul platbu za státní pojištěnce již na první polovinu lena (přibližně), ale to nic dobudocna neřeší. Tyto předsunuté platby byly již v předchozích letech, ale stejně se pořád dluh pojišťoven prohluboval. A mimo jiné tvrzení, že se ministerstvo, sám ministr nebo nucený správce VZP o toto zaslouřili, je nesmysl. jak vyplývá z několika předchozích článků, pak ředitelka VZP paní Musílková žádala o předsunutou platbu již 3. listopadu 2005, tedy ještě před vyhlášením nucené správy. Tehdy jí ministerstvo financí (nebo snad přímo ministr) odpovědělo, že tuto platbu nemůže potvrdit, protože ještě není schválen státní rozpočet. A když byl rozpočet schválen, pak již byl ve VZP nucený správce. A ten již o předsunutou platbu nepožádal (podle mne zcela úmyslně), aby to jakoby záchranný krok mohl udělat ministr. Ale jak je z popisu zřejmé, byl

to úmyslný krok soc.dem.

Ohodnoťte tento článek!