Přejít na obsah

VZP začala s obnovou smluv s dodavateli zdravotnických prostředků

zpět
14.7.2009

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) začala obnovovat smlouvy s dodavateli zdravotnických prostředků, řekl ČTK mluvčí VZP Jiří Rod. Jde například o dodavatele kardiostimulátorů, nových kyčelních kloubů, pomůcek pro diabetiky či diagnostických zařízení...

jako jsou rentgeny nebo CT. Firmy si opakovaně stěžovaly, že jim smlouvy končí a nové dosud nemají.

„Od 1. července jedná VZP o obnovení smluv s dosavadními dodavateli a současně nabízí nové smlouvy dalším, kteří zajišťují servis a dodávky zdravotnických prostředků,“ uvedl Rod.

Nový systém je podle něj nastaven tak, aby byl průhlednější, umožnil detailnější analýzy vykazovaných závad zdravotnických prostředků, spotřeby jednotlivých náhradních dílů a snížení paušálních výdajů.

Mezi zdravotnické prostředky se řadí široká paleta výrobků používaných ve zdravotnictví, počínaje chirurgickým šitím a náplastmi, přes ortézy či inkontinenční pomůcky, až po sofistikovaná diagnostická zařízení a moderní informační zdravotnické systémy. VZP za ně ročně vydá podle dostupných informací téměř čtyři miliardy korun. Zdravotnictví za rok spotřebuje zhruba 240 miliard.

Rod vysvětlil, že pořizovací ceny zdravotnických prostředků, tedy platby za ně, se v novém systému nemění, nový je systém proplácení prostředků po jejich opravě.

„Namísto dosud užívané procentuální paušální částky z pořizovací ceny prostředku bude hrazen paušál podle typu prostředku a pracnosti opravy. Částka zahrne náklady na dopravu, administraci a kontrolu prostředku servisním technikem i běžné provozní náklady smluvního partnera. Opravy budou hrazeny individuálně,“ popsal změnu mluvčí.

VZP od této změny očekává podstatné snížení nákladů na opravy zdravotnických prostředků a současně zachování tržního prostředí. „Jednotlivé smlouvy uzavírají krajské pobočky VZP podle místa podnikání obchodního partnera, přičemž pravidla a podmínky pro uzavírání smluv jsou pro všechny kraje jednotné,“ doplnil Rod.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: VZP začala s obnovou smluv s dodavateli…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné