VZP zastavila vyúčtování přeplatků praktikům, prověřuje chybu

Titulní obrázek

Všeobecná zdravotní pojišťovna nebude prozatím žádat od praktických lékařů, aby jí vraceli desetitisícové částky za překročení limitů. Ředitel VZP Pavel Horák řekl, že při vyúčtování přeplatků za první pololetí zjistila VZP chyby v programu pro výpočet úhrad pro dětské praktiky…

Praha –

VZP prověří, zda nejsou i ve výpočtech pro praktiky pro dospělé. Kvůli postupu VZP vyhlásili praktici 28. prosince krizový stav. Předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer ČTK řekl, že krizový stav měl smysl, lékaři ho ale zatím neodvolají.

„V tuto chvíli VZP vyúčtování s okamžitou platností pro všechny praktické lékaře pozastavuje,“ řekl Horák. Vysvětlil, že chyby způsobil dodavatel programu firma Hewlet Packard cz., v případě pediatrů došlo k záměně dvou čísel v kódech nejčastějších výkonů.

„My všechna vyúčtování znovu prověříme, máme už k dispozici opravenou verzi programu. Dokud si nebudeme stoprocentně jisti, že výpočet je naprosto korektní, další vyúčtování nebudeme rozesílat,“ řekl ředitel. Dodal, že lékařům, kteří toto chybné vyúčtování v posledních dnech roku dostali, se VZP omlouvá.

Neugebauer zpochybnil, že by VZP na chybu přišla, pokud by lékaři nevyhlásili krizový stav. „Musíme vyčkat na přesnou informaci, o co přesně jde, pak můžeme zareagovat. Takových prohlášení jsme zažili už celou řadu,“ řekl a připomněl, že praktiky trápí také uzavírání smluv s VZP. Řada lékařů nemá prodloužené smlouvy ani na loňské druhé pololetí a žádný lékař v ČR zatím nemá smlouvu na letošní rok.

Zástupce firmy Hewlet Packard cz. Karel Taschner vysvětlil, že při přepisování tabulky „došlo vinou lidského faktoru k záměně hodnot u dvou výkonů, místo šestky byla devítka, z čehož plyne nesprávný výpočet“. Firma již dodala VZP nový program a lékařům se omlouvá.

„Vyúčtování bude provedeno přesně podle dohod s praktickými lékaři, není důvod k vyhlašování krizového stavu,“ dodal Horák. Chyba se podle dosavadních zjištění týká zhruba 2100 praxí. Ředitel potvrdil, že VZP zohlední, když lékař poskytl letos více péče, protože mu s růstem porodnosti přibylo registrovaných pacientů.

Horák rovněž uvedl, že VZP bude provádět vyúčtování péče za celý rok 2006, jak se s ním na tom zástupci lékařů dohodli. Doposud se vyúčtovávala pololetí samostatně. V prvním pololetí však vyhlášky tehdejšího ministra zdravotnictví Davida Ratha stanovily pro praktiky přísné limity, takže by museli vracet část záloh. V důsledku chyby v počítačovém systému pak tyto vratky stouply na desetitisíce.

Horák dodal, že letos už nebude účtování založeno na složitých výpočtech po uplynutí období. Nová vyhláška ministra zdravotnictví Tomáše Julínka umožňuje, aby si lékaři předem spočítali, kolik za péči dostanou. VZP bude platit za práci v konkrétní ceně, nikoli v bezejmenných bodech.

ČTK

VZP zastavila vyúčtování přeplatků praktikům, prověřuje chybu
Ohodnoťte tento článek!