Přejít na obsah

VZP získá podíl v systému zdravotních knížek IZIP

zpět
9.11.2010
VZP
zvětšitVZP
Autor: VZP

VZP | Autor: VZP

 

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) koupí za 120 tisíc korun pět procent akcií společnosti IZIP, která provozuje systém elektronických zdravotních knížek. Potvrdil to generální ředitel IZIP Jiří Pašek.

VZP předtím do společnosti investovala více než miliardu korun.

Tiskový mluvčí VZP Jiří Rod nicméně upozornil, že transakci musí ještě potvrdit správní rada VZP. Pašek si od nákupu podílu v IZIP slibuje užšího sepětí s VZP. „Lékaři musejí být k využívání systému IZIP lépe motivováni, a to nejlépe pojišťovnou,“ uvedl Pašek.

Kritici projektu IZIP, například Luděk Čermák z vedení Svazu pacientů, upozorňovali, že společnost IZIP by mohla být od akcionářů koupena až za dvě až tři miliardy korun. Podle Paška však žádné tunelování nehrozí - prodej celé firmy se vůbec nechystá a akcionáři IZIP, mimo jiné europoslanci za ODS Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch, odprodejem akcií příliš nezbohatnou.

Ministerstvo zdravotnictví nicméně problém s transakcí nemá. „Chápeme, že VZP si tím řeší vztah ke svému smluvnímu partnerovi,“ sdělil deníku E15 ředitel odboru komunikace s veřejností ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Elektronické zdravotní knížky společnosti IZIP má nyní 2,3 milionu pacientů a do programu je zapojeno na 17 tisíc zdravotníků. „Už teď jsme největší systém svého druhu v Evropě,“ upozorňuje Pašek.

Kritici elektronických zdravotních knížek ale tvrdí, že se systémem IZIP nejsou spokojeni ani pacienti, ani lékaři.

„Zásadní slabinou projektu IZIP je, že za investovanou miliardu korun nefunguje,“ říká například senátorka za ČSSD Alena Gajdůšková. Řada pacientů podle ní po zaregistrování zjistila, že jejich lékaři ve skutečnosti systém nevyužívají.


Klíčová slova

Autoři

Dušan Spáčil, E15

Komentovat článek: VZP získá podíl v systému zdravotních knížek…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku VZP získá podíl v systému zdravotních knížek…

Komentáře

dalších 7 komentářů
Jiri Zelezny Hmmm,  | 10. 11. 2010 08:57

Priblizne 1 119 000 000 Kc.

BOB Hmmm,  | 10. 11. 2010 00:12

Kolik miliard korun bylo IZIPem vytunelováno? Šest? Osm?

challenger Hmm  | 9. 11. 2010 23:55

a což až teprve soudruzi z VZP začnou lékaře "motivovat" k napojení na IZIP, samozřejmě pod pohrůžkou nepokračování smluvního vztahu. A což až za dalších pár let lékařovo portfolio pacientů převedou na chrenkoidní řetězce s odůvodněním, že zajišťují "efektivnější" (to slovo se mi zvlášť poslední dobou líbí) služby. Dokud byl IZIP pouze ve vlastnictví soudruhů Cabrnocha a Ouzkého, byl penězovod z VZP napadnutelný, dnes je VZP spolumajitelem, takže může v projektu IZIP utopit prakticky neomezené množství financí. Nyní můžou soudruzi pustit kohoutky naplno, pokud se jim nepodaří vychovat Velkého Zdravotnického Bratra, pozitivem budou aspoň sociální jistoty, prebendy a další teplé flíčky za stovky tisíc měsíčně v nějakém tom poradním nebo kontrolním orgánu. Z hlediska úřadních parazitů nelze prohrát. A jak bylo vtipně poznamenáno, soudruzi z ODS, ČSSD a TOP 09, přestože se tváří nesmlouvavě až skoro opozičně, se ve správních radách budou vzájemně třít o sebe kakáčkama a bude jim to dělat dobře. Větší hnůj aby člověk pohledal.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné