VZP zveřejní podrobné srovnání kvality péče v nemocnicích

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se chystá zveřejnit podrobné srovnání péče v jednotlivých nemocnicích. Nový systém KEP (klinicko-ekonomický profil) ukáže, jak jsou jednotlivé nemoci léčeny, za kolik a kde nemocnice dělají chyby.

Podle Mladé fronty Dnes (MfD) už dostaly nemocnice data k dispozici, aby se k nim mohly vyjádřit.

VZP si od nového systému slibuje mnohamilionové úspory, protože z tabulek například vyplývá, že řada pacientů zůstává v nemocnicích zbytečně. Pojišťovna má v plánu zveřejnit jak nemocnice léčí nejčastější zákroky na každém oddělení. Například na chirurgii jde o operace žlučníku nebo kýly, na očním oddělení to je operace šedého zákalu.

Údaje v tabulkách jsou zatím anonymní. „Nejdřív jsme data rozeslali nemocnicím, aby věděly, jak na tom jsou ve srovnání s jinými, a měly šanci se k tomu vyjádřit. Pak to pošleme krajským úřadům a to už nebude anonymní,“ řekl deníku šéf VZP Pavel Horák. Podle něj se informace určitě dostanou i k pacientům.

Vedení nemocnic se zatím k celému systému staví zdrženlivě. „Pacientovi to nepomůže, jsou to zavádějící čísla a nejsem si jist, jestli ten systém umí odfiltrovat těžké případy nebo zohlednit vyjímečnosti, které zkreslují výsledky,“ sdělil deníku šéf Asociace nemocnic Eduard Sohlich. Podle Horáka však systém i tyto věci dovede. Data prý vycházejí z toho, co nemocnice vykazují a žádají proplatit.

Ministerstvo zdravotnictví plány VZP schvaluje, systém KEP je totiž šancí zrušit velké množství lůžek tam, kde to má smysl.

VZP zveřejní podrobné srovnání kvality péče v nemocnicích
Ohodnoťte tento článek!