WHO: Česko zatím nesplňuje všechna doporučení o očkování

Titulní obrázek

Na očkování proti pneumokokovým infekcím přispívají zdravotní pojišťovny dětem se zvýšeným zdravotním rizikem do pěti let věku. Kompletní očkování vyjde na 5800 korun, příspěvek pojišťoven se pohybuje od 1900 korun od Všeobecné zdravotní pojišťovny do 4500 korun od Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra…

Praha – Česko tak nesplňuje doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), aby měli toto očkování všichni předškoláci, stát je zařadil do národních očkovacích plánů a plně je také hradil.

Pneumokok způsobuje smrtící zápaly plic, záněty mozkových blan a míchy a často končí trvalým postižením. V lehčích případech je pneumokok původcem zánětu středního ucha. Tato infekce zahubí na celém světě ročně přes milion dětí do pěti let věku. Nákaza se šíří blízkým kontaktem v dětských a dalších společných zařízeních.

O doporučeních WHO informovala ČTK Alena Šeflová z české kanceláře WHO. „Narůstající odolnost pneumokoků vůči antimikrobiálním lékům a lehkost, s jakou se rezistentní kmeny v celosvětovém měřítku šíří, podtrhují důležitost kontroly očkováním,“ řekla.

Podle dostupných informací očkuje většina evropských států zatím podobně jako Česko jen vybrané skupiny dětí. Plošně očkují Británie, Nizozemsko, Finsko, ze sousedních zemí Německo a Rakousko. Od příštího roku budou podle Šeflové už dostávat moderní konjugovanou vakcínu předškolní děti ve většině zemí EU.

Předsedkyně odborné pediatrické společnosti Hana Cabrnochová ČTK řekla, že stát dává na vakcinaci podle očkovacího kalendáře ročně 300 milionů korun. Očkování proti pneumokokovým infekcím zatím hradí zdravotní pojišťovny a týká se ročně 4000 dětí s poruchami imunity, rakovinou nebo více než čtyřmi záněty středního ucha za rok.

Pediatři se podle Cabrnochové snaží, aby se do očkovacího schématu dostala nově takzvaná hexavakcína. Současně s touto změnou by mohla být zařazena i vakcína proti pneumokokům pro rizikové skupiny dětí. „Pokud se to podaří, byly by od příštího roku tyto děti očkovány vakcínou, kterou jim nakoupí stát,“ řekla.

ČTK

WHO: Česko zatím nesplňuje všechna doporučení o očkování
Ohodnoťte tento článek!