WHO doporučuje Česku očkovat proti pneumokokovým infekcím

Titulní obrázek

Hlavní hygienik ČR Michael Vít uvedl, že v Česku bylo loni bezplatně očkováno pneumokokovou vakcínou 4000 dětí s vybranými diagnózami, například s poruchami imunity a více než čtyřmi záněty středního ucha ročně…

Světová zdravotnická organizace (WHO) vybízí země, aby zavedly plošné očkování dětí pneumokokovou vakcínou. Ta chrání před bakteriálním zápalem plic, zánětem mozkových blan či celkovými otravami krve. Pneumokok způsobuje i záněty středního ucha, dutin a dýchacích cest. Řada evropských států už takto děti očkuje. Novinářům to řekla ředitelka české kanceláře WHO Alena Šteflová.

Hlavní hygienik ČR Michael Vít uvedl, že v Česku bylo loni bezplatně očkováno pneumokokovou vakcínou 4000 dětí s vybranými diagnózami, například s poruchami imunity, hematoonkologickými onemocněními a více než čtyřmi záněty středního ucha ročně. Od 1. ledna letošního roku byl seznam diagnóz rozšířen a očkováno bude asi 12.000 dětí ročně.

V příštích letech budou děti pravděpodobně očkovány plošně, ale Vít neví, v kterém roce bude tato vakcinace zahájena, protože je to otázka státního rozpočtu. Česká vakcinologická společnost doporučuje zavedení plošné vakcinace dětí od 1. ledna 2008, uvedl její předseda Roman Prymula.

Rozsáhlé očkování dětí touto vakcínou se ukázalo být vysoce efektivním při snižování počtu zejména závažných pneumokokových infekcí u kojenců a malých dětí. Zjištěné údaje nasvědčují tomu, že ochrana přesahuje očkovanou populaci a zahrnuje i osoby, které jsou v kontaktu s očkovanými dětmi. Očekává se, že ochrana bude dlouhodobá.

V současné době někteří rodiče sami dětem hradí vakcinaci proti pneumokokových infekcím. Nejmenší děti, které jsou vystaveny nejvyššímu riziku, potřebují tři dávky očkovací látky v ceně přibližně 5000 korun. Starší děti potřebují méně dávek. Pneumokok ohrožuje i seniory, také oni se mohou nechat očkovat, i když pro ně je určena jiná očkovací látka než pro děti.

Podle Víta se díky vakcinaci proti infekčním chorobám daří zabránit v ČR ročně asi 150.000 těchto onemocnění a 500 úmrtí. Náklady na očkování v roce 2004 dosáhly 250 milionů korun a letos by se tato částka mohla zvýšit na 350 milionů korun.

VHO upozornila na význam očkování pneumokokovou vakcínou při příležitosti Evropského vakcinačního týdne, který se koná od 16. do 22. dubna. Zdůraznila také, že ve světě ročně umírá 2,5 milionu dětí na nemoci, pro nimž existují očkovací látky.

ČTK

WHO doporučuje Česku očkovat proti pneumokokovým infekcím
Ohodnoťte tento článek!