WHO: Šíření cholery v Jemenu může zrychlit období dešťů

Ačkoliv se šíření cholery v Jemenu v posledních týdnech v některých místech zdánlivě zpomalilo, úřady zdaleka nemají nemoc pod kontrolou.

Očekává se, že situaci zhorší období dešťů. S odkazem na sdělení Světové zdravotnické organizace (WHO) a mezinárodní charitativní organizace Oxfam o tom informovala agentura Reuters. Oxfam odhaduje, že počet případů cholery by letos mohl překročit 600.000. Od roku 1949 přitom v žádné zemi podle této organizace vyšší počet případů nákazy během jednoho roku oficiálně zaznamenán nebyl.

„Cholera se nekontrolovatelně šíří v zemi, která má už tak dost problémů kvůli dva roky trvající válce a hladomoru. Pro mnoho lidí, které oslabil hlad a válka, je cholera tou poslední ranou,“ upozornil ředitel Oxfam pro humanitární záležitosti Nigel Timmins.

Od dubna letošního roku eviduje WHO na Arabském poloostrově 368.207 případů, u nichž bylo podezření na nákazu cholerou. Nemoci již podlehlo 1828 lidí.

„Každý den se u 5000 Jemenců objevují příznaky akutního průjmového onemocnění, či cholery,“ uvedla mluvčí WHO Fadela Chaibová. „Vypuknutí cholery v Jemenu zdaleka není pod kontrolou a období dešťů, které právě začalo, může šíření nákazy urychlit. Musíme velmi usilovat o to, abychom šíření nemoci zabránili,“ dodala.

Epidemie cholery v Jemenu, sužovaném od roku 2014 občanskou válkou, propukla loni v říjnu. Nákaza se šířila do prosince, kdy začal počet případů klesat, nemoc se ale zcela vymýtit nepodařilo. V dubnu pak začala druhá vlna epidemie.

Cholera je vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ji bakterie přenášené znečištěnou vodou či potravou. Vnějšími příznaky jsou silné průjmy a často smrtelná dehydratace organismu.

Jemen má asi 26 milionů obyvatel, z toho téměř 15 milionů nemá přístup k zdravotní péči. V zemi zničené válkou je nyní funkčních jen asi 45 procent zdravotnických zařízení.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!