Z 30.000 lidí s těžkou lupénkou dostává biologickou léčbu jen 700

lupénka, psoriáza

Přes 200.000 lidí v Česku trpí lupénkou. Z nich 30.000 má těžkou formu této vážné kožní nemoci. Moderní biologickou léčbu ale dostává jen 700. Zdravotní pojišťovny na víc zatím nemají.

Po jednání s Českou dermatovenerologickou společností přislíbily, že peníze letos navýší tak, aby každý indikovaný pacient léčbu dostal. Novinářům to řekl předseda odborné společnosti profesor Petr Arenberger.

„Biologická léčba jednoho pacienta stojí 360.000 ročně. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) ji letos hradí 481 pacientům, ostatní zdravotní pojišťovny 219. Na příští rok chceme dojednat, aby i přes krizi navýšily peníze tak, že VZP zaplatí léčení 587 pacientům a ostatní pojišťovny 263,“ upřesnil profesor.

Odborníci rovněž chtějí, aby v roce 2012 stouply počty lidí s biologickou léčbou u VZP na 690 a u ostatních pojišťoven na 310. Podle Arenbergera by bylo ideální, kdyby biologické léky, které zasahují cíleně do mechanismu imunitního systému, mohlo dostat všech 30.000 pacientů. Zatím jsou příliš drahé a bude to podle profesora možné, až se na trh dostanou i levnější varianty drahých originálních léků takzvaná generika.

Psoriáza, jak se odborně lupénka nazývá, je projevem zmateného imunitního systému, který se obrací proti vlastním kožním buňkám. Buňky se obnovují ve zkráceném cyklu, tím vznikají na kůži šupinatá ložiska loupající se kůže. Nemoc může napadnout i klouby, pak jde o psoriatickou artritidu.

Lupénka s sebou nese zvýšenou úmrtnost na nemoci srdce a cév. Lidé s psoriázou umírají o 3,5 až 4,5 roku dříve, než ostatní. „Včas zahájená účinná léčba zmírňuje rozvoj nemoci i komplikací,“ uvedl Arenberger. Pacientům, kterým nezabrala běžná léčba, pomáhají biologické léky, které cíleně tlumí zánět v samém počátku. V Česku je léčba schválena od roku 2005 a soustřeďuje se do center. U 80 procent léčených zlepšila stav kůže o 75 procent.

Mezi 700 léčenými jsou také dvě děti. Není to proto, že by dětem pojišťovny nechtěly léčení uhradit, ale většina má lehkou formu choroby, takže jim stačí klasická léčba mastmi.

Z 30.000 lidí s těžkou lupénkou dostává biologickou léčbu jen 700
Ohodnoťte tento článek!