Z části nemocnic kraje chce odejít až 40 procent lékařů

Ilustrační foto

Část lékařů v nemocnicích patřících Pardubickému kraji podala výpověď na protest proti úrovni svých mezd a stavu českého zdravotnictví. Podle Lékařského odborového klubu (LOK) by někde mohlo odejít až 40 procent lékařů. Ve třech z pěti nemocnic vedení nemá o počtu výpovědí informace. Přesná čísla by měl LOK ohlásit dnes.

Nejvíce výpovědí dosud padlo v Pardubické krajské nemocnici. Podle zástupce LOK Tomáše Gottvalda jich k závěru minulého týdne bylo 115. Ve zdravotnickém zařízení pracuje podle mluvčí nemocnice Alice Štrajtové na plné či částečné úvazky včetně zaměstnanců na mateřských dovolených přes 300 lékařů, odchod by se tedy týkal téměř 40 procent z nich.

Další výpovědi

Podobný podíl lékařů se chystá odejít také v Chrudimské nemocnici. „Momentálně je podaných 28 výpovědí. Z 94 lékařů to představuje 30 procent, konečné číslo bude asi vyšší,“ informoval ředitel nemocnice a krajský koordinátor LOKTomáš Vondráček.

Zdravotnické zařízení proto chystá krizový scénář pro zajištění akutní péče, jako je tomu během víkendového provozu, kdy se přijímají úrazy nebo neodkladná akutní onemocnění. „Musela by se odložit veškerá plánovaná operativa, plánované hospitalizace, část diagnostických vyšetření, což s sebou nese riziko, že dojde k poruše zdraví,“ uvedl Vondráček.

V ostatních nemocnicích zatím není jasné, kolik lékařů chce odejít. V Ústí nad Orlicí nefunguje organizace LOK, vedení proto nemá přehled o podaných výpovědích. V Litomyšli podepsalo výzvu „Děkujeme, odcházíme“ asi 20 procent z 92 lékařů, což podle mluvčího nemocnice Adriána Nemšovského neznamená, že vypoví pracovní smlouvy. Stejně mluví ředitel Svitavské nemocnice Pavel Havíř.

Ještě situaci neřeší

„Až budeme znát konečné počty a odbornosti odcházejících lékařů, budeme hledat možnosti, jak situaci řešit. Chceme, aby akutní péče byla v každé nemocnici zachována, ale je otázka, nakolik se to u všech odborností podaří,“ řekla krajská radní pro oblast zdravotnictví Markéta Tauberová (ČSSD).

Vedení Pardubického kraje poslalo minulý týden ministrovi zdravotnictví Leoši Hegerovi otevřený dopis, že avizovaný odchod lékařů by mohl ochromit chod zdravotnických zařízení v regionu a apelovali na něj, aby situaci urychleně řešil na úrovni ministerstva a vlády.

Dopis podepsala také primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice) i ředitele všech pěti krajských nemocnic. Ministr jim tento týden odpověděl, že za platy v krajských nemocnicích odpovídají kraje a měly by zefektivnit síť zdravotnických zařízení.

Chtějí trojnásobek

Průměrný plat českého lékaře je zhruba 45 000 až 50 000 korun, to ale především díky odpracovaným službám a přesčasům. V roce 2009 byla obdobná úroveň mezd i v nemocnicích Pardubického kraje.
Průměrná mzda v ČR ve třetím čtvrtletí letošního roku činila podle Českého statistického úřadu 23 655 korun.

Lékaři chtějí, aby základní plat lékaře stoupl podle kvalifikace na 1,5 až trojnásobek průměrného platu.

Ohodnoťte tento článek!