Z Česka má utéct 3000 lékařů. Kteří? To je tajné

zdravotnictví, medicína

Nezvýšíte-li nám platy, opustíme po Novém roce státní zdravotnictví, hrozí výzvou Děkujeme, odcházíme čeští lékaři. Podle aktuálních údajů na stránkách výzvy, kterou spustil Lékařský odborový klub, je připraveno k „exodu“ 3017 doktorů.

Podle nejčerstvějšího prohlášení Pavla Vávry z Interního oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě je připraveno odejít ze státních zdravotnických zařízení dokonce až tři a půl tisíce lékařů. Odboráři navíc tvrdí, že jejich výzvu podporuje čím dál tím více doktorů.

Kdo je signatářem výzvy, nebo alespoň z jakého regionu, je ovšem tajné.

Kampaň kulminuje, číslo stagnuje

„My nehoníme jména, nás zajímají hlavně čísla, aby zdravotnictví dostalo co největší zásah,“ odpovídá šéf odborového klubu Martin Engel na otázku, kdo a kam se chystá odejít.

Ani „narůstající podpora“ ale není příliš k zaznamenání. Počet těch, kteří výzvu podepsali, se v posledních dvou týdnech významně nemění. A to i přes kulminující kampaň.

S tou „v utajení“ pomáhá agentura Ewing PR (odboroví předáci její jméno odmítají sdělit). Podle jejího ředitele Jiřího Hrabovského je možné, že odborový klub má čerstvé podpisové archy dovezené z měst, kde kampaň právě probíhá, a podle nichž bude číslo na stránkách teprve aktualizovat. „Nevylučuji, že podporu on-line skoro nikdo nevyjadřuje,“ říká ředitel Hrabovský.

Ani ve skupinách v sociální Facebook, které si lékaři založili, se o případném exodu nikdo nezmiňuje, objevují se pouze odkazy na starší novinové články a přibyly fotografie sanitky Mudrncák, která obráží česká města a jejíž posádka měří zájemcům krevní tlak a debatuje s lékaři v místních nemocnicích.

Vysočina v ohrožení?

Engel tvrdí, že největší podporu má klub na Vysočině, zatímco v pražských nemocnicích je prakticky nulová.

„Já mám bohužel stejné informace jako vy, prý se k výzvě připojilo nejvíc lékařů od nás,“ říká hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD), který by mohl nabídnout státním zažízením lékařskou výpomoc z krajských nemocnic. „Ale nikdo se mnou zatím nejednal, nemám nejmenší představu o nějakých číslech, a proto zatím nemůžu ani rozpracovat krizový scénář.“

Hejtman Běhounek chce počkat do konce října, kdy by měli lékaři podle jeho informací začít dávat výpovědi, chtějí-li od Nového roku odejít. Jenže podle reklamních agentur chtějí lékaři k Novému roku teprve podat výpovědi. „Tak to vidíte, tohle z té kampaně jasné není,“ reaguje hejtman Běhounek s tím, že tedy počká do konce roku.

Ani vedení oslovených nemocnic v kraji Vysočina nic neví, a jednotliví lékaři a sestry po telefonu mlčí. „To se ptejte někde jinde,“ říká sestra na chirurgickém oddělení v Jihlavě. „Kde, to nevím.“ Podobně odpovídají lékaři a sestry v nemocnicích v Havlíčkově Brodě a v Pelhřimově.

„Chtěli jsme situaci co nejvíc eskalovat, a to se nám povedlo,“ pochvaluje si šéf odborového klubu Engel.

Z Česka má utéct 3000 lékařů. Kteří? To je tajné
Ohodnoťte tento článek!