Přejít na obsah

Z Česka se v prvním pololetí vyvezly léky za 2,5 miliardy

zpět
20.11.2013
léky
zvětšitlékyZdroj: www.precisionbillingsol.com

léky | Zdroj: www.precisionbillingsol.com

 

Paralelní export léčiv je stále pro překupníky dobrý byznys. Za prvních šest měsíců letošního roku vyvezli z Česka přes sedm milionů balení léčiv v hodnotě 2,5 miliardy korun.

Loni takto z trhu zmizelo více než 14 milionů balení léků za 4,7 miliardy. Jak upřesňuje analýza reexportů Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), překupníci se zaměřili především na přípravky určené k léčbě onemocnění krve a krvetvorných orgánů, chorob nervového systému a nemocí svalů a kostí. V letošním roce se z České republiky vyvážela také hormonální léčiva.

Výjimkou nebyly ani biologické léky, které pomáhají například pacientům s leukemií. K reexportu motivují nízké ceny léků v České republice, které jsou většinou stanoveny průměrem tří nejnižších cen v referenčních zemích.

„Zmiňovaní překupníci levné přípravky určené výhradně pro české pacienty vyvážejí do zahraničí. Na jedné krabičce mohou snadno vydělat i několik stokorun. Jejich,podnikání‘ je v souladu s evropskou i českou legislativou, byť může ohrožovat dostupnost léčiv a potažmo zdraví pacientů,“ vysvětluje výkonný ředitel AIFP Jakub Dvořáček.

Výrobci sdružení v asociaci žádají, aby byl paralelní vývoz léků řešen legislativně. V minulém volebním období navrhovali, aby každý distributor předem hlásil Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv záměr vyvézt konkrétní přípravek. „V případě ohrožení dostupnosti přípravku pro české pacienty by ústav mohl vývoz plošně zakázat, a to na časově omezené období. Vlivem nestabilní politické situace však novela nebyla schválena a problém zůstal nevyřešen,“ vysvětluje Dvořáček.

Dosud jediným krokem k nápravě situace je aktuální opatření ministra zdravotnictví v demisi Martina Holcáta, který koncem října zakázal vývoz inzulinového pera NovMix 30 Flexpen.


Autoři

myš, Euro

Související články

2.11. Léky nehrají prim, zdravotnictví nejvíce zatěžují nemocnice Léky nehrají prim, zdravotnictví nejvíce zatěžují nemocnice
4 příspěvků

Komentovat článek: Z Česka se v prvním pololetí vyvezly léky za 2,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Z Česka se v prvním pololetí vyvezly léky za 2,…

Komentáře

1 komentář
Hanka Reexport  | 21. 11. 2013 10:22

Na Slovensku je zákonná povinnost každého žadatele o reexport předem nahlásil Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv záměr vyvézt konkrétní lék ale i tak to nepomáhá. Naše Asociacia na ochranu spotřebitelů léků je přesvědčena, že by pomohlo, kdyby SÚKL zveřejňoval na svoji webstránce průběžně seznam žadatelů a komu bylo vyhoveno.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné