Přejít na obsah

Z Chicaga až do nemocnice na pražském Karlově náměstí

zpět
9.4.2015
Přeprava přístroje
zvětšitPřeprava přístrojeZdroj: VFN

Přeprava přístroje | Zdroj: VFN

 

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze získala z USA nový moderní ozařovač pro tomoterapii. Jeho předností je výrazně přesnější zacílení zhoubného ložiska s možností ozařování i několika nádorů a z vícero úhlů. Pacienti tak mají zase o mnohem více šancí úspěšně bojovat s rakovinou.

TISKOVÁ ZPRÁVA VFN

Dopravu složitého přístroje z Chicaga až do zvlášť vybudovaného podzemního bunkru poblíž pražského Karlova náměstí zajistila společnost DB Schenker.

„Naše společnost Stargen-EU realizovala dodávku přístroje TomoTherapy do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Protože se jednalo o komplikovanou logistiku, spočívající mimo jiné v přesné koordinaci železniční, námořní i pozemní přepravy mezi kontinenty, vybrali jsme si jako partnera osvědčenou spediční společnost DB Schenker,“ uvedl Tomáš Oberstein, manažer projektu TomoTherapy.

Volba to nebyla náhodná. Společnost DB Schenker se může pochlubit zkušenostmi z realizace hned několika podobných zakázek. Ačkoliv rozměrově ani hmotnostně nebyl náklad nijak mimořádný, z Chicaga do Prahy bylo nutné dopravit ve dvou námořních kontejnerech přístroj rozložený na 20 jednotlivých dílů o celkové hmotnosti 10 tun. „Specifický byl pro nás hlavně samotný náklad a jsme velmi rádi, že jsme ho mohli realizovat,“ říká Pavel Trnka, manažer speciálních přeprav z DB Schenker a dál přibližuje zvolenou přepravní trasu: „Zajistili jsme železniční přepravu z Chicaga do přístavu Norfolk, dále převoz nákladní lodí do Hamburgu, odkud jsme opět vlakem dostali kontejnery s nákladem do našeho skladu v Praze.“

Tím ale celá logistická akce neskončila. Z důvodů dokončovacích prací v místě konečného uložení unikátního přístroje bylo nutné zajistit flexibilní skladování, ale i rozbalování a postupné převozyy jednotlivých částí přístroje dle potřeb techniků, kteří skládali ozařovač dohromady. Nejnáročnější se stala instalace hlavní části přístroje do zvláštního bunkru pro ozařování, který je pod úrovní silnice. Problém, jak co nejsnáze dostat hlavní část takzvané Gantry těsným otvorem ve stropě bunkru, vyřešila obsluha sedmdesátitunového jeřábu poměrně snadno. Oříškem spíše bylo , jak takový jeřáb dostat na místo v relativně stísněném areálu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí.

„Po nás nastoupili naši kolegové z DB Schenker v Drážďanech. Šlo o specialisty, kteří zajistili konečnou montáž přímo na místě, včetně zapojení nezbytného softwaru. Znamená to, že jsme opravdu odvedli práci úspěšně od A až po Z,“ uzavírá povídání o jedné velmi potřebné přepravě z Chicaga do Prahy Pavel Trnka.


Komentovat článek: Z Chicaga až do nemocnice na pražském Karlově…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné