Z hlavních stran pro fúzi nemocnic v Karlovarském kraji jen ODS

Všichni lídři politických stran, které podle průzkumů mají v Karlovarském kraji ve volbách šanci dostat se do Poslanecké sněmovny, s výjimkou vedoucího kandidátky ODS odmítají sloučení krajských nemocnic do jedné akciové společnosti…

Uvedli to v dnešní první předvolební diskuzi volebních lídrů, již odvysílala Česká televize.

Sloučení tří krajských nemocnic v Karlových Varech, Chebu a Sokolově do jedné akciové společnosti prosazuje vedení kraje v čele s ODS a s podporou koaliční ČSSD. Proti fúzi se ale v pořadu vyslovil i regionální volební lídr ČSSD Jaroslav Fiala.

„Za sebe mohu říci, že jsem proti fúzi hlasoval. Neviděl jsem v tom záruku kvality léčby. Vytratil se z toho pacient,“ uvedl. Dodal, že by věc pomohl vyřešit projednávaný zákon o neziskových zdravotnických zařízeních.

Podle lídra ODS Miloše Patery je ale fúze naopak logickým vyústěním převodu nemocnic na kraje. Podle něj jedinou cestou, jak udržet hospodaření nemocnic alespoň na nule, je převedení nezdravotnických činností pod jedno ekonomické vedení. „Je to ku prospěchu občanů a zkvalitnění péče,“ řekl.

Lídr KSČM Pavel Hojda uvedl, že jeho strana je jednoznačně proti privatizaci a slučování nemocnic.

Připomněl i nedávnou aféru, kdy člen představenstva akciové společnosti karlovarské nemocnice v rakouském tisku mluvil o přípravách na privatizaci nemocnic.

Fúzi nemocnic odmítl i František Straka, který je lídrem křesťanských demokratů. „Nemá moji podporu,“ řekl. Podobně fúzi odmítl i lídr Strany zelených Pavel Žlebek. „Máme v programu vlastní cestu ve třech krocích, které bychom chtěli prosadit,“ uvedl.

Sloučení nemocnic do jedné akciové společnost by se podle původních záměrů mělo uskutečnit v červenci letošního roku.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!