Z nemocnice se stala firma, která nemá dluhy

Nemocnice následné péče sv. Anny, s. r. o., v Plané na Tachovsku se s přechodem z příspěvkové organizace na obchodní společnost vypořádala bez větších potíží. Chová se hospodárně a nemá dluhy…

Hospodaření sv. Anny v Plané na Tachovsku je vyrovnané

Nemocnice následné péče sv. Anny, s. r. o., v Plané na Tachovsku se s přechodem z příspěvkové organizace na obchodní společnost vypořádala bez větších potíží. Po dvou letech provozu se ukazuje, že zdravotnické zařízení se 100 lůžky a 70 pracovníky nikdo nevytuneloval, že se chová hospodárně a nemá dluhy.

Podle hejtmana Plzeňského kraje Petra Zimmermanna (ODS) byla změna statusu sv. Anny tím nejlepším řešením. „Příspěvkové organizace jsou nejhorší formou hospodaření,“ tvrdí hejtman.

Dokládá to podle něj i historie „klasické“ plánské nemocnice, která stojí na druhém konci města. Byla to příspěvková organizace a kvůli dluhům zkrachovala.

Propuštění zaměstnanci zkrachovalého špitálu, neblaze proslulého vyplácením statisícových platů lékařům, čekali přes rok, než se dočkají výplaty svých dlužných mezd.

Výplata koncem měsíce

V nemocnici u sv. Anny dostávají všichni zaměstnanci plat sice později, až ke konci měsíce, zato v plné výši. „Mám 16 tisíc hrubého, což je sice málo, ale dostávám peníze a ne dlužní úpisy, jaké dostávali ve zkrachovalé nemocnici,“ popisuje jedna ze zdejších 29 sestřiček.

„Když jsem nastoupil do funkce ředitele, měly tu sestry plat konstruovaný asi ze sedmi složek. Dohodli jsme se s odboráři na tarifech, a tak dnes mají sestřičky 7. platovou třídu, rizikový příplatek a prémie,“ říká zdejší ředitel Petr Dostál.

Jednou ročně projednává ředitel s každým jednotlivým pracovníkem jeho výkonnost, a podle toho odvozuje plat.

„Řešíme, stejně jako většina lékařů v této zemi, problémy se zpožďováním plateb od pojišťoven. Ale díky jednání je jediným viditelným důsledkem zpožďování plateb jen ono zmiňované vyplácení mezd koncem měsíce,“ dodal ředitel.

Levicoví politici i lékaři z Lékařského odborového klubu označují převody nemocnic na obchodní či akciové společnosti za nevyzkoušený experiment, který ohrožuje dostupnost a kvalitu lékařské péče.

„V Plané na Tachovsku ale kvalita péče nijak neutrpěla. Ani nemůže, protože pak by pacienti odešli a pro firmu by to znamenalo krach,“ myslí si starosta města Karel Vrzala (ODS).

Jaroslav Veselý

Právo – Plzeňský kraj

Z nemocnice se stala firma, která nemá dluhy
Ohodnoťte tento článek!