Z pojištění budou placeny jen neziskovky

Největším problémem v zákoně, který tvrdě prosazuje ministr zdravotnictví David Rath a levice, je hrozba likvidace zdravotnických lůžkových zařízení, které se nestanou neziskovými. V seznamu je uvedena necelá stovka nemocnic, existence ostatních je v budoucnu vážně ohrožena…

Opět hádky, urážky a zesměšňování včera provázely ve sněmovně debatu o vytvoření sítě spádových neziskových nemocnic. Pojišťovny by jim totiž po lednu 2008 platily jen akutní péči, všechno ostatní by si museli hradit pacienti sami.

I když někteří předkladatelé, jako šéf komunistů Vojtěch Filip, tvrdí, že také soukromé nemocnice se budou moci i po lednu 2008 ucházet o smlouvy se zdravotními pojišťovnami jako dnes, předložená norma hovoří jinak.

„S účinností od 1. ledna 2008 může být ústavní zdravotní péče hrazena z veřejného zdravotního pojištění na základě smlouvy pouze tehdy, je-li poskytována veřejným neziskovým ústavním zdravotnickým zařízením,“ uvádí se doslova v předloze.

I Rath musel pak na přímé dotazy řady občanských demokratů a lidovců nakonec připustit, že zařízení, která nepřejdou na právní formu neziskového zařízení, mohou mít problém.

Rath však v tom žádnou diskriminaci nevidí. Pokud se lůžkové zařízení, které má smlouvu se zdravotní pojišťovnou, chce stát neziskovou nemocnicí, může podle něj být zařazeno do seznamu spádových neziskových nemocnic. Jinak prý budou moci poskytovat péči v jiné formě. „Ano, bez peněz, “ dodal k tomu místopředseda sněmovny za ODS Ivan Langer.

LIBUŠE FRANTOVÁ, Deníky Bohemia

Ohodnoťte tento článek!