Z regionů: „Čeká nás boj o úhrady“

kalkulačka, daně, účty, hospodaření

Hospodaření krajských nemocnic se propadá do záporných čísel a náměstek moravskoslezského hejtmana
Jiří Martinek říká:

Ostrava – Nelehký rok z hlediska hospodaření mají za sebou krajské nemocnice. Podle předběžných výsledků skončilo s výsledkem minus 40 milionů korun.

„Je třeba si uvědomit, že propad v příjmech zdravotních pojišťoven byl loni velmi významný. Odhadujeme to na nějakých 180 milionů korun, kdy jsme při stejném objemu péče dostali výrazně méně peněz oproti roku 2012. Tak byla nastavena úhradová vyhláška,“ vysvětlil Jiří Martinek (na snímku), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, který má zdravotnictví na starosti.

A doplnil, že ani letos to zatím nevypadá o mnoho lépe. „Právě počítáme, jakou částku bychom měli dostat zaplacenou. Ale kolik to skutečně bude, budeme vědět až v polovině příštího roku. A to ještě musíme jednat se zdravotními pojišťovnami, zda nám proplatí na základě úhradové vyhlášky vše.“

Letos je navíc jistý další významný výpadek příjmu zdravotnických zařízení, a to je stokorunový poplatek za pobyt v nemocnici. Ten měl být původně obnoven v redukované šedesátikorunové výši od března. Nicméně nová koalice se dohodla, že nebude.

A hovoří se také o zrušení třicetikorunových poplatků v ambulancích a lékárnách. Pro šest krajských nemocnic, jejichž zřizovatelem je Moravskoslezský kraj – Nemocnice s poliklinikou v Havířově a v Karviné­ ­Ráji, nemocnice v Třinci a Frýdku­ ­Místku, Slezská nemocnice Opava a Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, to znamená minus další desítky milionů korun.

„Pokud budou zrušeny všechny regulační poplatky, pro naše nemocnice to znamená, že nám bude chybět na provoz dalších 105 milionů korun. Jen výpadek z příjmu za pobyt v nemocnici jsme vyčíslili na 67 milionů korun,“ říká Martinek.

I přes sliby politiků zatím není jisté stoprocentní krytí z úhradové vyhlášky, proto musí nemocnice hospodařit co nejúsporněji. Některá opatření již byla nastartována. Třeba personální unie, kdy vždy dvě nemocnice řídí jeden management, už konkrétní úspory přinesly. „Jde až o desítky milionů korun. Například při hromadném nákupu léků a zdravotnického materiálu dochází ke srovnání cen, a tím i úsporám. Hromadně jsou nakupovány i služby, například praní prádla nebo úklid. A má to i význam při vyjednávání se zdravotními pojišťovnami, protože tak jsme pro ně silnějším partnerem,“ vypočítává Martinek.

Jak ale dodává, přestože se podařilo oproti roku 2012 v nemocnicích snížit provozní náklady, příjmy nerostou. A úspory, i když v desítkách milionů korun, nestačí pokrýt stamilionové výpadky. Provozní rozpočty jednotlivých zařízení jsou už nyní napjaty tak, že nezbývá prostor na větší investice. Ani kraj neplánuje v letošním roce zahájení větší investiční akce. „Nejprve je třeba dokončit rozestavěné věci, které jsou spolufinancovány Evropskou unií a do konce příštího roku musí být hotovy a vyúčtovány,“ říká Martinek.

Podle jeho slov jde zejména o pavilon chirurgických oborů ve frýdeckomístecké nemocnici a internu ve Slezské nemocnici v Opavě a rekonstrukci gynekologicko­porodnického oddělení v karvinské nemocnici s poliklinikou. S „menšími výdaji“ na vybavení nemocnic ale kraj počítá i letos. Například s novými sanitkami pro nemocnice.

Ohodnoťte tento článek!