Z regionů: Jsme na mizině, tvrdí nemocnice

peníze, peněženka

Jižní Morava – Trápí je stomilionové dluhy, přesto peněz, se kterými mohou hospodařit, je stále méně. Jihomoravské nemocnice bojují o každou korunu v rozpočtu. Kvůli tomu,že od Nového roku nesmějí vybírat stokorunový poplatek za den hospitalizace. „Naše nákupní ceny jsou na minimu, soutěžíme elektronicky v podstatě vše včetně malování, nákupu rohlíků nebo náplastí,“ uvedl ředitel nemocnice v Kyjově na Hodonínsku Petr Svoboda.

Poplatek, který loni na podzim zrušil Ústavní soud společně s úhradovou vyhláškou, tvořil dvě až tři procenta rozpočtu většiny nemocnic. „Přišli jsme o půl milionu měsíčně. Platili jsme z toho provoz nemocnice, ale také třeba nákup nových přístrojů,“ vysvětlila ředitelka Nemocnice Blansko Vladimíra Danihelková.

V kyjovské nemocnici loni na poplatcích vybrali čtrnáct milionů. Letos by stejnými penězi pokryli nákup všech potřebných přístrojů a dvou sanitek. „Nyní musíme šetřit na provozu, i když už není kde. Navíc se zvyšuje cena eura a to pro nás znamená, že vše, co potřebujeme ze zahraničí, je dražší,“ upozornil ředitel Svoboda. Méně závažný je výpadek poplatků pro Fakultní nemocnici Brno.

V šestimiliardovém rozpočtu tvořily zhruba dvaačtyřicet milionů korun ročně. „I tak je ale důležitá každá koruna. Peníze jsme využívali třeba k doplnění ztrát za zvýšenou daň z přidané hodnoty,“ upozornila mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Pacienti nespěchají

Zrušení poplatků změnilo chování pacientů. Když nemusí platit, nespěchají domů. „Chtějí zůstat déle. A ani příbuzní nejsou tak ochotní brát si je do domácího ošetřování, takže se neuvolňují lůžka pro nové pacienty,“ poznamenala Danihelková.

Stejný problém řeší i v Boskovicích. „Náš přístup se ale nezměnil. Pokud už není důvod, aby u nás člověk zůstal, posíláme ho domů,“ dodal jednatel nemocnice Dan Navrátil. Ve srovnání s loňským lednem a únorem pacientů většině nemocnic přibylo. „V lednu u nás leželo 1454 pacientů. To je o devět procent víc než loni. V únoru to bylo dokonce o jedenáct procent víc,“ řekla náměstkyně personálního a právního odboru vyškovské nemocnice Taťána Menoušková.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček poplatek obnovit nehodlá. Peníze chce nemocnicím zajistit jinak. „Jednotnou právní úpravou, jejíž návrh předloží vládě,“ uvedl bez dalších podrobností mluvčí ministerstva Jan Štoll.

Ministr navíc plánuje od ledna 2015 zrušit třicetikorunový poplatek za ambulantní návštěvu lékaře a za recept. „Zůstane jen devadesát korun za pohotovost,“ dodal Štoll.

Lidé zrušení poplatků většinou vítají. „Myslím, že bychom neměli v nemocnici platit. Často tam neskončíme vlastní vinou. A starší lidé mají tak nízké důchody, že by nemuseli být schopní za pobyt zaplatit,“ řekla například Brňanka Martina Nečasová.

Ohodnoťte tento článek!