Z regionů: Nemocnice čeká letos fúze, ale i stamilionové investice

puzzle, fúze, spojení, sloučení

Pardubice – Až 460 milionů korun by chtěli krajští politici v letošním roce investovat do zdravotnictví, hlavně do přístrojového vybavení krajských nemocnic. Takhle velká modernizace technologií tu nebyla již mnoho let. Pomoci by měly především fondy EU.

„V posledních letech se neinvestovalo skoro nic. Nyní se rýsuje opravdu podstatná pomoc rozvoji našich zdravotnických zařízení. V Pardubické krajské nemocnici se konečně dostane na digitalizovaný rentgenový přístroj, ve většině nemocnic se obnoví zařízení na jednotkách intenzivní péče a ARO, kde dostanou například nové plicní ventilátory, monitory, vybavení operačních sálů a přístroje pro endoskopické vyšetření,“ nechal se slyšet náměstek hejtmana Roman Línek, který je za zdravotnictví zodpovědný.

Na hraně dožití

Mnohé přístroje v krajských nemocnicích jsou prý už na hraně dožití. „Některé přístroje jsou opravdu velmi opotřebované. Navíc na nových technologiích se mnohem lépe pracuje, pomůže to k lepším výsledkům,“ vysvětlil předseda představenstev nemocnic Pavel Havíř.

Kromě investic letos nemocnice v kraji čeká také další významný krok. Všech pět nemocnic se má sloučit do jednoho velkého holdingu. Krajští radní si od toho slibují zlepšení hospodaření a lepší pozici pro vyjednávání se zdravotními pojišťovnami.

Nemocnice musí každý rok řešit velkou ztrátu, z krajského rozpočtu musí být zdravotnictví financováno pomocí vyrovnávacích plateb. Letos se s těmito platbami ale nepočítá. Neznamená to však, že by nemocnice nepotřebovaly pomoc z veřejných peněz. Pardubický kraj jim ovšem pomůže tím, že navýší jejich základní jmění, a to od 1. července, kdy by měl vzniknout jeden subjekt. Na kolik to krajský rozpočet přijde?

„O té výši budeme teprve hovořit na únorovém jednání rady. Zatím nechci říkat žádná čísla. Nový holding ale musí mít kumulovanou ztrátu, kterou bude schopen zvládnout. Je jasné, že navýšení základního kapitálu bude muset být násobně vyšší, než bylo nyní u Chrudimské nemocnice, kde šlo o deset milionů,“ připomněl Roman Línek.

Hospodaření nemocnic sice nevypadá nijak růžově, ale situace v jiných krajích je prý ještě o poznání horší. „Je mnoho nemocnic, které jsou na tom hůře a nic s tím nedělají. My se snažíme před situací ve zdravotnictví nezavírat oči,“ dodal Roman Línek.

Ohodnoťte tento článek!