Z regionů: Nemocnicím zoufale schází „hotelový“ poplatek

Zrušený poplatek za hospitalizaci představoval většinu příjmů z poplatků, pacienti ho navíc nejvíc chápali.

Nenahraditelnou dírou v rozpočtech jsou pro východočeské nemocnice zrušené stokorunové poplatky za každý den hospitalizace. Zrušil je Ústavní soud k 1. lednu, třeba v pardubické krajské nemocnici ale představovaly každoroční příjem 19 milionů korun.

To je více než dvě třetiny všech vybraných regulačních poplatků. V hradecké fakultní nemocnici to bylo asi 60 procent poplatků. „Nejsou to peníze, na kterých by nemocnice stála a padala, ale schází. Otázkou je, zda jsou poplatky za hospitalizaci zrušené definitivně, nebo zda se poplatek vrátí aspoň na 60 korun,“ řekl mluvčí Pardubické krajské nemocnice Dušan Korel.

Podobně hořekují vedení ostatních nemocnic, ale i rehabilitačních ústavů či léčeben dlouhodobě nemocných. Těch se ostatně zrušení poplatků za hospitalizaci dotklo nejvíc. Třeba Rehabilitační ústav v Brandýse nad Orlicí tak přijde ročně o pět milionů korun.

Otázkou je i osud dalších regulačních poplatků. „Obecně je jejich rušení v situaci, kdy nemocnice bojují s penězi a lidé si už na ně zvykli, nešťastný krok,“ dodal Korel.

Nemocnice po provozních škrtech v minulých letech už totiž nemají kde brát, aby výpadek nahradily. Lehkou náplastí je jen nová úhradová vyhláška, jež je k nim přívětivější než loňská. Nastavil ji exministr Leoš Heger, ovšem třeba šéf hradeckého krajského zdravotnického holdingu Miroslav Vávra ji označil za „likvidační“.

„Za všechny nemocnice holdingu představuje celoroční výpadek příjmů z poplatků za hospitalizaci 41 milionů. Je paradoxní, že byl zrušen právě tento poplatek za hotelové služby, který přitom většina občanů chápala, na rozdíl od třicetikorunových poplatků v lékárnách a ambulancích, které smysl skutečně nemají a jsou kocourkovské. I když chápu, že pokud leží pacient třeba v léčebně dlouhodobě nemocných řadu týdnů, je stokorunový poplatek sociálně necitlivý,“ řekl Vávra.

Uvítal by, kdyby byl poplatek za hospitalizaci jen například 60korunový a ještě s časovým omezením na zhruba 30 dní v roce. Řešení teď hledá vláda. „Podle koaliční dohody výpadky budou nemocnicím státem kompenzovány. Jsem přesvědčený, že vláda svému závazku dostojí. Nedokážu si ani představit jiné řešení,“ podotkl pardubický krajský radní pro zdravotnictví RomanLínek.

O kolik nemocnice za rok přijdou zrušením poplatku za hospitalizaci?

Zdravot. zařízení Pardubického kraje, celkem: 73,4 milionu Kč

z toho například nemocnice:

Pardubická 19,0 milionu Kč

Chrudimská 8,3 milionu Kč

Orlickoústecká 9,5 milionu Kč

Litomyšlská 6,1 milionu Kč

Svitavská 6,3 milionu Kč

Moravská Třebová 1,9 milionu Kč

Vysokomýtská 3,9 milionu Kč

LDN Rybitví 3,4 milionu Kč

OLÚ Jevíčko 4,8 milionu Kč

Albertinum Žamberk 5,1 milionu Kč

RÚ Brandýs n. O. 5,0 milionu Kč

Zdravot. zařízení Královéhradeckého kraje – celkem 41 milionů Kč

z toho například nemocnice:

Náchodská 18 milionů Kč

Jičínská 11 milionů Kč

Fakultní nemocnice Hradec Králové (státní) 31 milionů Kč

Ohodnoťte tento článek!