Přejít na obsah

Z tetanu předvolební boj

zpět
26.8.2009

Z momentálního nedostatku vakcíny proti tetanu se stala v úterý součást předvolebního boje. Kvůli tomuto problému se totiž ostře střetli stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath a ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, kterou do vlády navrhla ODS...

„Nedostatek vakcín proti tetanu nezpůsobilo zanedbání ministerstva zdravotnictví, ale vědomé a cílené porušení politické dohody ze strany ČSSD a Davida Ratha osobně,“ píše se v prohlášení Juráskové.

Původně prý bylo ujednáno, že dojde ke změně způsobu financování očkování. Vakcíny měly být nově hrazeny ze zdravotního pojištění a ne z rozpočtu ministerstva zdravotnictví. ČSSD měla podle prohlášení slíbit, že tuto úpravu schválí, „nečekaně obrátila a změnu ve Sněmovně opakovaně zablokovala“. Tím podle Juráskové došlo k náhlému omezení množství zásob vakcín pro české pacienty.

Rath ale ministryni zdravotnictví oponuje slovy: „Je to naprostý nesmysl. Ministerstvo se snaží své fatální selhání svalit na ČSSD, která od počátku navrhovala, aby veškeré očkovací látky byly hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Bohužel tuto úpravu ministerstvo nikdy samostatně nenavrhlo.“

Tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek tyto návrhy pouze včlenil do návrhu zákona, s nímž ČSSD nesouhlasila, a přesto je ze zákona nevyňal.

Podle Ratha by se tendrem na vakcíny proti tetanu měla zabývat policie. V souvislosti s absencí vakcín upozornil, že tetanus je smrtelná choroba. „V tuto chvíli jsou ohroženy tisíce lidí touto nemocí,“ zdůraznil na včerejší tiskové konferenci.

Juráskovou Rath vyzval, aby věc prošetřila. Mluvil v této souvislosti o „osobních zájmech“ hlavního hygienika ČR Michaela Víta a prvního náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra.

Ministerstvo včera oznámilo, že chybějící vakcíny stát doveze ve čtvrtek. „Budou okamžitě rozvezeny a očkovat se začne příští týden,“ řekl Právu Vít.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Z tetanu předvolební boj

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Z tetanu předvolební boj

Komentáře

1 komentář
Pozorovatel Nestydatá ministryně a nestyda bakalář  | 26. 08. 2009 14:22

Opravdu tyto lži podivné ministryně jsou do nebe volající. Je jasné, že za všechno může Šnajdr a spol. Oni si vymysleli zákon, do kterého nacpali všechno, včetně očkování a mysleli, že automaticky silou protlačí. Když ne, kopou. Ale za to opravdu Rath nemůže. Zákon přece schalují koaliční poslanci, nikoliv opoziční. Proč si jich ODS nezaplatila více, aby prosadila své tunelářské zákony? Je obdivuhodné k čemu všemu se sníží tento ministerský nímand, jen aby vyhověl Šnajdrovi??? Tato loutka je opravdu ubohoučká. Bude zajímavé sledovat, kde se objeví po volbách.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné