Z účetnictví ČLK mohly téct milióny

Mimo účetnictví České lékařské komory (ČLK), v jejímž čele ještě před nedávnem stál nynější ministr zdravotnictví David Rath, údajně tekly milióny korun. Na tuto skutečnost upozorňovala již před dvěma lety revizní komise ČLK…

Komise považovala tok peněz mimo účetnictví za závažný problém. Její bývalá předsedkyně Marta Holanová tvrdí, že mimo účetnictví mohly téci dokonce desítky miliónů korun.

Mělo jít i o časopisy Tempus a Osobní lékař, jejichž vydavatelem je bývalá ministrova poradkyně a spolupracovnice z komory Eva Klimovičová. Revizní komise tehdy upozorňovala nejen na případné zkreslení daní, ale varovala před možným únikem peněz do soukromých společností.

Sjezd komory ale informace o špatném hospodaření odmítl. Holanová podala na prezidenta komory a její představenstvo kvůli hospodaření trestní oznámení. Policejní vyšetřování ale potvrdilo, že trestný čin nespáchali.

Kauza úplatek

Česká televize před několika dny odvysílala záznam skryté kamery, na němž Klimovičová údajně žádá od farmaceutické firmy Pfizer za setkání s Rathem a podporu při jednáních o úhradách léků milióny korun na inzerci do časopisu Tempus. Nahrávky by prý mohly být až dva roky staré. Klimovičovou nyní vyšetřuje policie pro podezření z korupce.

Příslušné smlouvy na časopis chtěla nyní prověřit viceprezidentka ČLK Helena Fousková, která komoru po odchodu Ratha na ministerstvo vede. Podle ní byl ale minulý týden archiv ČLK, v němž byly i zápisy z představenstva o uzavírání smluv, vykraden.

Komora prý ušetřila

Rath se od Klimovičové distancoval. Právu ve středu řekl, že když nastoupil do komory v roce 1998, stál komorový časopis dva milióny ročně. Zisky z inzerce dostával partner, který časopis vydával. Komora nesla i náklady redakce.

Vypsala výběrové řízení a přihlásily se tři subjekty. V jednom byla i doktorka Klimovičová. „Řekla, že bude vydávat komorový časopis za ,nul´, tedy že ušetříme ony dva milióny a ona si nechá zisky z inzerce.

Zvítězila ve výběrovém řízení a představenstvo, které má 20 členů, kolektivně rozhodlo uzavřít s její firmou smlouvu. Od té doby komora nedostala jinou nabídku. Firma hradí i náklady redakce ve výši půl miliónu. Dohromady komora ušetřila 2,5 miliónu korun ročně,“ řekl Rath.

ČTK

Z účetnictví ČLK mohly téct milióny
Ohodnoťte tento článek!