Z vysočinských nemocnic akciovky nebudou

Titulní obrázek

Z vysočinských nemocnic akciové společnosti zatím nebudou. Radní požádají zastupitele, aby vzali zpět svoje rozhodnutí o jejich založení. Ti to udělají tentokrát i s nadšenou podporou opozičních soc. dem., kteří připomínají, že došlo na jejich slova…

Důvodem je příslib peněz z evropských fondů, které nejsou pro soukromé subjekty příliš štědré

Důvodem je totiž příslib peněz z evropských fondů, které nejsou pro soukromé subjekty zdaleka tak štědré.

V sázce půl miliardy

Vysočina má v dalších letech šanci získat až půl miliardy korun na velké investice do krajských nemocnic. Vzhledem k tomu, že současná právní forma zaručuje zdravotnickým zařízením lepší postavení i příznivější procento při čerpání evropských dotací, navrhuje krajská rada zastupitelstvu, aby vzalo zpět své rozhodnutí o založení akciovek.

„Stavební investice v našich nemocnicích, zatím odhadované na více než 1,15 miliardy korun, by mohly začít už v příštím roce. Protože je pro nás tato oblast prioritní, odsunuli jsme změnu právní formy nemocnic do konce současného plánovacího období EU, tj. do roku 2013,“ vysvětlil důvod Pavel Hájek (ODS), náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví.

„Když akciovky zakládali, bylo čerpání evropských peněz jedním z rizik, na která jsme upozorňovali. Advokátní kancelář, která proces chystala, ale radním vyložila, jak kecáme,“ upozornil šéf klubu zastupitelů ČSSD Libor Joukl. Zároveň připomněl, že zastupitelé za ČSSD se stejným námětem vyrazili i do krajských voleb v příštím roce. Návrh proto rádi podpoří.

Činnost nezahájily

Krok přitom bude administrativním úkonem, i když proces zakládání akciových společností přišel kasu kraje na statisíce korun. Podle Dany Buřičové z krajského odboru zdravotnictví se ho ale podařilo dotáhnout do konce jen v Havlíčkově Brodě a Pelhřimově, společnosti ale dosud činnost nezahájily.

Obří investice se chystají ve všech pěti nemocnicích kraje. Novoměstská chce za 355 miliónů korun rekonstruovat interní pavilón, rekonstrukce interny a výstavba parkoviště stojí před nemocnicí v Havlíčkově Brodě.

V Pelhřimově se postaví hlavní lůžková budova. Třebíč plánuje pavilón pro matku a dítě a Jihlava Centrální pavilón JIP.

Jana Pechová, Právo

Ohodnoťte tento článek!