Přejít na obsah

Z vysočinských nemocnic akciovky nebudou

zpět
12.12.2007

Z vysočinských nemocnic akciové společnosti zatím nebudou. Radní požádají zastupitele, aby vzali zpět svoje rozhodnutí o jejich založení. Ti to udělají tentokrát i s nadšenou podporou opozičních soc. dem., kteří připomínají, že došlo na jejich slova...

Důvodem je příslib peněz z evropských fondů, které nejsou pro soukromé subjekty příliš štědré

Důvodem je totiž příslib peněz z evropských fondů, které nejsou pro soukromé subjekty zdaleka tak štědré.

V sázce půl miliardy

Vysočina má v dalších letech šanci získat až půl miliardy korun na velké investice do krajských nemocnic. Vzhledem k tomu, že současná právní forma zaručuje zdravotnickým zařízením lepší postavení i příznivější procento při čerpání evropských dotací, navrhuje krajská rada zastupitelstvu, aby vzalo zpět své rozhodnutí o založení akciovek.

„Stavební investice v našich nemocnicích, zatím odhadované na více než 1,15 miliardy korun, by mohly začít už v příštím roce. Protože je pro nás tato oblast prioritní, odsunuli jsme změnu právní formy nemocnic do konce současného plánovacího období EU, tj. do roku 2013,“ vysvětlil důvod Pavel Hájek (ODS), náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví.

„Když akciovky zakládali, bylo čerpání evropských peněz jedním z rizik, na která jsme upozorňovali. Advokátní kancelář, která proces chystala, ale radním vyložila, jak kecáme,“ upozornil šéf klubu zastupitelů ČSSD Libor Joukl. Zároveň připomněl, že zastupitelé za ČSSD se stejným námětem vyrazili i do krajských voleb v příštím roce. Návrh proto rádi podpoří.

Činnost nezahájily

Krok přitom bude administrativním úkonem, i když proces zakládání akciových společností přišel kasu kraje na statisíce korun. Podle Dany Buřičové z krajského odboru zdravotnictví se ho ale podařilo dotáhnout do konce jen v Havlíčkově Brodě a Pelhřimově, společnosti ale dosud činnost nezahájily.

Obří investice se chystají ve všech pěti nemocnicích kraje. Novoměstská chce za 355 miliónů korun rekonstruovat interní pavilón, rekonstrukce interny a výstavba parkoviště stojí před nemocnicí v Havlíčkově Brodě.

V Pelhřimově se postaví hlavní lůžková budova. Třebíč plánuje pavilón pro matku a dítě a Jihlava Centrální pavilón JIP.

Jana Pechová, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Z vysočinských nemocnic akciovky nebudou

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Z vysočinských nemocnic akciovky nebudou

Komentáře

další 3 komentáře
Lemmy Kilmister Re:kde se nachazi i moje rodna vesnice  | 13. 12. 2007 11:33

Nejen v Praze. Nevýhodné a.s. už odsáci stačili založit v Karlovarském a Ústeckém kraji, přes všechny obecné nevýhody na to hodně spěchali, pro výhody jim příjemné- žádná výběrová řízení, žádné konkursy- prostě modrého soudruha dosadit do vedení a a odebírat od těch, co dají největší bakšiš, ať je to pro nemocnice jakkoliv nevýhodné....to a nic jiného je podstatou vzniku a.s. z nemocnic...

proste my na Vysocin kde se nachazi i moje rodna vesnice  | 13. 12. 2007 06:27

nejsme takovy ANANAS jako Prazaci kde blbec vylezl na horu kam uz lezou i duchodci a vsechny jeho veci za nim samozrejme nesli serpove

Jiri Wicherek Hmmm,  | 12. 12. 2007 09:44

ad "Důvodem je totiž příslib peněz z evropských fondů, které nejsou pro soukromé subjekty zdaleka tak štědré." - ze by v Evrope neverili cistote a pruhlednosti hospodareni v nemocnicich vedenych jako a.s.? Tedy tem prednostem, kterymi bylo zakladani nemocnic a.s. krajskymi uredniky zduvodnovano najme? No, nejspise bude platit ono "o penize jde az...".

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné