Za audit v českolipské nemocnici zaplatí kraj téměř milion

Téměř milion korun zaplatí Liberecký kraj za audit hospodaření českolipské nemocnice. Společnost MC Triton má provést analýzu hospodaření, posoudit fungování celé nemocnice a navrhnout řešení, která by zařízení vyvedla ze ztrát…

LIBEREC – Novinářům to včera řekl náměstek hejtmana Karel Dolejší.

„Jistě bychom rádi těch 993.000 korun investovali přímo do nemocnice, to však není za současné situace možné,“ poznamenal Dolejší k výdaji za audit.

Zdravotnictví je podle něj „černou dírou“ a kraji se nedaří situaci zlepšit. „Dobré není ani hospodaření liberecké nemocnice, tam ale samo vedení předložilo program, jak se se ztrátami do pěti let vypořádat, podobná iniciativa ze strany vedení českolipské nemocnice nám zatím chybí,“ vysvětlil Dolejší. I to je podle něho důvod, proč se kraj pro nezávislý audit rozhodl.

O budoucnosti nemocnice jednali krajští radní s jejím vedením už na konci minulého týdne. „Jsme si vědomi toho, že je to spádové zdravotnické zařízení pro oblast s více než 100.000 obyvateli, v žádném případě ho tedy nechceme zavřít,“ konstatoval Dolejší. Fungování nemocnice je však podle něj nutné zefektivnit a minimalizovat náklady na provoz.

Podle ředitele českolipské nemocnice Jaroslava Tvrzníka jsou největším problémem, který zařízení sužuje, vysoké fixní náklady, které představují téměř 80 procent všech nákladů nemocnice, a také systém úhrad zdravotnické péče. „I to je důvod, proč jsme připravili transformaci části lůžek akutní péče na lůžka péče následné,“ řekl ČTK ředitel. Další změny v českolipské nemocnici závisí podle Tvrzníka do značné míry na zdravotním plánu, který však kraj teprve nechá zpracovat.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!