Přejít na obsah

Za červen evidují lékaři v ČR 11 nových infekcí virem HIV

zpět
28.7.2011
hiv, aids
zvětšithiv, aidsZdroj: www.vpac.org

hiv, aids | Zdroj: www.vpac.org

 

Lékaři v Česku evidovali za červen 11 nových infekcí virem HIV, u dvou pacientů propukla nemoc AIDS a jeden člověk zemřel. ČTK to sdělil tajemník České společnosti AIDS pomoc (ČSAP) Miroslav Hlavatý.

Data jsou z národní referenční laboratoře pro AIDS. Za první pololetí přibylo v Česku celkem 80 nákaz, počet lidí s virem HIV v krvi tak od roku 1986 stoupl na 1602.

„Z 11 nových případů HIV infekce bylo devět u gayů, jeden u heterosexuálního injekčního uživatele drog a jeden u ženy,“ upřesnil Hlavatý.

Nemoc AIDS se za první pololetí rozvinula u devíti infikovaných, od počátku sledování v roce 1986 u 330. Za šest měsíců roku zemřelo na AIDS pět lidí a od počátku sledování 174, uvedl Hlavatý, který je také ředitelem Domu světla, v němž nacházejí útočiště lidé s infekcí HIV a nemocí AIDS.

Dům světla také nabízí zájemcům bezplatné testy na přítomnost viru HIV a pořádá osvětové akce, aby varoval před rizikem nákazy. Česko patří ve srovnání s vyspělými zeměmi ke státům s malým výskytem nemoci, podle ČSAP je ale nutné na její riziko upozorňovat. Byly sice vyvinuty účinné léky, přesto se nemoc stále nedá vyléčit. Nakazit se může každý.

Mezi HIV pozitivními výrazně převažují muži, z dosud zjištěných 1602 případů bylo 1302 u mužů a 300 u žen. Nemoc původně začala v gay komunitě, postupně ale zasáhla i ostatní. Mezi 1602 infikovanými bylo k 30. červnu 941 homosexuálů (58,7 procenta), 457 heterosexuálů (28,5 procenta), 103 injekčních uživatelů drog (6,4 procenta), z nich 29 homo a bisexuálů. Z matky na dítě se infekce přenesla ve čtyřech případech.


Komentovat článek: Za červen evidují lékaři v ČR 11 nových infekcí…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné