Za deset let provedli lékaři v IKEM 400 transplantací jater

Tři čtvrtiny pacientů žijí s novými játry déle než pět let, což podle přednosty Transplantcentra Štefana Vítka vysoce přesahuje průměr evropských center. Transplantace je umožněna všem nemocným, kteří ji potřebují…

Čtyři stovky zachráněných životů za deset let si mohou připsat na konto lékaři Institutu klinické a experimentální medicíny, kteří provádějí transplantace jater.

První tři nemocné operovali ještě na berlínské klinice, kde se čeští odborníci školili. „Většina pacientů žije dodnes kvalitním životem,“ řekl přednosta Transplantcentra Štefan Vítko.

Pětileté přežívání, což je termín označující úplné vyléčení, dosahuje 75 procent. Tři čtvrtiny operovaných tedy žijí s novými játry déle než pět let. To podle Vítka vysoce přesahuje průměr evropských center.

Nejmladšímu nemocnému byly v době transplantace tři roky, nejstaršímu 67 let. „Nemalá část úsilí byla věnována transplantacím jater u dětí, kterých byly provedeny téměř dvě desítky,“ dodal Vítko.

Připomněl, že vůbec první transplantaci jater v Česku provedli lékaři v roce 1983 v Brně. Za prvních deset let uskutečnili jedenáct transplantací. V té době tedy nebyl tento druh léčby dostupný všem pacientům.

To byl podle Vítka také důvod, proč bylo založeno centrum v Praze. „Chtěli jsme transplantace dělat bezpečně, proto jsme se učili v berlínském transplantcentru,“ řekl Vítko.

Po změně chirurgického týmu počátkem roku 2004 se počet výkonů provedených

za rok zdvojnásobil. Transplantace je umožněna všem nemocným, kteří ji potřebují, dodal lékař.

ČR patří v transplantační medicíně k nejvyspělejším zemím, co se týká výsledků i dostupnosti operací. Tento týden provedli brněnští chirurgové unikátní trojtransplantaci, kdy příjemce dostal při jedné operaci játra, ledviny a srdce.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!