Přejít na obsah

Za dluh mohou i zlaté padáky, brání se vedení nemocnice

zpět
28.6.2011
graf, pokles
zvětšitgraf, poklesZdroj: i.ehow.com

graf, pokles | Zdroj: i.ehow.com

 

Vedení Krajské nemocnice Liberec zveřejnilo výsledky hospodaření tohoto zařízení i příčiny jeho zadlužení.

Na protesty většiny zaměstnanců liberecké nemocnice, kteří v petici označili hospodaření tohoto zařízení za ztrátové a neprůhledné, odpověděl management zveřejněním letošních ekonomických výsledků. Z tabulek vyplývá, že v období od ledna do konce května se nemocnice propadla do ztráty ve výši téměř 11 milionů korun.

Podle zprávy o hospodaření se na výši dluhu podepsaly mimo jiného i odměny, vyplacené bývalému vedení nemocnice, tedy zlaté padáky.

Ty se totiž pro pouhých pět členů managementu vyšplhaly dohromady do výše přes 10 milionů korun. „Významnou měrou se na zvýšení mzdových nákladů nemocnice v tomto roce podílelo odstupné bývalému vedení společnosti, a to ve výši 7,3 milionů korun a dodatečné odměny členům statutárních orgánů Krajské nemocnice Liberec ve výši 2,825 milionů korun,“ upřesnil mluvčí nemocnice Lukáš Gibiec.

Odchodu minulého managementu v čele s ředitelem Luďkem Nečesaným předcházela řada spekulací. K odvolání celého vedení hlavním akcionářem, Libereckým krajem, nakonec nedošlo, protože management odstoupil ze dne na den ze svých funkcí sám.

Podle důvěryhodného zdroje z krajského zdravotnického zařízení dostal ředitel Nečesaný jako odměnu na cestu přes 3,1 miliony korun, ekonomická náměstkyně Miloslava Tanečková odcházela se sumou 2,2 miliony korun a technický ředitel Aleš Stránský s částkou 1,9 milionu. Lékařský náměstek Martin Zítek a hlavní sestra Ladislava Kohoutová, oba členové statutárních orgánů nemocnice, si přišli na více než jeden milion korun. Oba zůstali v nemocnici pracovat.

„K hospodaření současného managementu se nechci vyjadřovat, a ani k výši vyplacených odměn,“ odmítl přesné výše odchodného potvrdit bývalý ředitel Luděk Nečesaný. „Každý máme nějakou smlouvu a my jsme dostali šestinásobek průměrné mzdy. Ale velkou ztrátu asi naše odstupné nemohlo způsobit, když na začátku letošního roku dostala nemocnice jako doplatek 10 milionů od zdravotní pojišťovny,“ doplnil Luděk Nečesaný.

Proto je podle jeho názoru zveřejňování odměn zavádějící a účelové. „Od správných manažerů bych předpokládal, že budou hledět dopředu, co bude s nemocnicí za rok nebo dva, a ne že se budou zabývat negativními věcmi z minulosti,“ zdůraznil bývalý ředitel.

Krajská nemocnice Liberec hospodaří ročně se sumou kolem 2,6 miliardy korun. Bývalý management vyvedl nemocnici z dluhů a ještě vytvářel zisk ve výši desítek milionů korun. „Finanční situace nemocnice rozhodně není kritická, nicméně je nutné hospodářské výsledky sledovat,“ dodal Lukáš Gibiec.

Vyplacené sumy

- ředitel Luděk Nečesaný si odnesl 3 miliony korun

- ekonomická náměstkyně Miloslava Tanečková jako odstupné získala 2,2 milionů - technický ředitel Aleš Stránský dostal 1,9 milionů

- lékařský náměstek Martin Zítek si přišel k 1,65 milionu

- hlavní sestra Ladislava Kohoutová získala 1,1 milionu

- oba poslední jmenovaní zůstali zaměstnaní v nemocnici


Klíčová slova

Autoři

Zuzana Minstrová, Regionální deník

Komentovat článek: Za dluh mohou i zlaté padáky, brání se vedení…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Za dluh mohou i zlaté padáky, brání se vedení…

Komentáře

1 komentář
Joe Další kostlivec  | 28. 06. 2011 14:37

vypadl ze skříně pana Nečesaného a jeho spolupracovníků. Určitě nebude poslední. Proto se tak vesele loučilo staré představenstvo, inu mělo na rozdíl od zaměstnanců nemocnice, své jisté. Lze se právem domnívati, že zlaté padáky pro nové managory jsou ještě větší a ryzejší. Dozvíme se ještě moc zajímavé věci, kterých se jak tonoucí stébel bude chytat nynější GŘ.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné