Za dluh VZP mohou vyhlášky, míní bývalá předsedkyně dozorčí rady

Rostoucí dluh Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) působily hlavně vyhlášky, které VZP nutily vydávat víc peněz, než získala z pojistného. Poslancům z komise,
která má objasnit i důvody deficitu pojišťovny, to včera řekla někdejší předsedkyně dozorčí rady VZP Alena Mašková…

Totéž již dříve opakovaně uvedla i bývalá ředitelka VZP Jiřina Musílková. Ministr zdravotnictví David Rath naopak připisuje nemalý díl odpovědnosti za schodek vedení VZP v čele s Musílkovou. Z dnešního vyjádření Maškové vyplynulo, že analýzy vývoje a příčin schodku VZP dostávali členové dozorčí rady právě od managementu pojišťovny.

Mašková, která stála v čele dozorčí rady od dubna 2003 do dubna 2005, poslancům nebyla schopna na některé otázky odpovědět. Nevěděla například, s kolika penězi VZP hospodařila, jaká byla podle zákona odpovědnost dozorčí rady, ani to, zda je VZP povinna navazovat nové smlouvy. „Ale já to vím přesně – není,“ řekl včera poslanec Petr Kott (US-DEU). Míní, že smluvní síť VZP je předimenzovaná a nerovnoměrná.

Před poslanci dnes vypovídal i Pavel Ernst z Unie zaměstnavatelských svazů, který byl v 90. letech členem správní rady pojišťovny. Mimo jiné uvedl, že správní rada pociťovala tlak na to, aby VZP pokrývala narůstající náklady na zdravotní péči a třeba i platy lékařů.

Z jeho slov vyplynulo, že s takovou žádostí přišel třeba bývalý ministr zdravotnictví za ODS Jan Stráský. Ernst soudí, že dluh VZP působil například relativně stále klesající příspěvek státu na státní pojištěnce – důchodce, ženy na mateřské a děti. VZP má podle něj kromě toho nejvíc „drahých“ pojištěnců, hlavně starších lidí, jejichž léčba je nákladná.

Bývalý člen správní rady neví o tom, že by VZP systematicky uzavírala za doby jeho působení nové smlouvy se zdravotnickými zařízeními, tedy kromě případů, když v daném místě nějaký lékař například zemřel, a zdravotní péči tak bylo nutné nahradit. Pokud se prý někdy Musílkové ptal na případy uzavírání smluv, o kterých psal tisk, Musílková mu řekla, že to není pravda.

Komise má do konce dubna objasnit, jak a proč vznikl dluh VZP a jaký podíl na tom má její vedení. Poslanci mají rovněž zkontrolovat, jak efektivně pojišťovna vynakládala peníze.

Dryml už před svou výpovědí před komisí ČTK řekl, že VZP vydávala ročně více než miliardu korun v rozporu se zákonnými předpisy. Podle něj šlo zejména o projekty internetové zdravotní knížky (IZIP), léčebné pobyty pro děti Mořský koník a centrální nákupy léků. Mašková ale dnes uvedla, že projekt Mořský koník dozorčí rada prověřovala a žádné chyby nenašla.

Mašková stejně jako již dříve Musílková uvedla, že pojišťovně různé legislativní předpisy nařizovaly vydávat víc peněz, než VZP měla. „Mně to připadalo, jako kdyby vám někdo dal stokorunu a řekl: 'Udělej za sto padesát korun nákup',“ prohlásila. Rath ve sněmovně v lednu prosadil odvolání Musílkové z funkce. Bývalá ředitelka tvrdí, že na rostoucí dluh i jeho příčiny VZP upozorňovala řadu let.

VZP je od listopadu pod nucenou správou, ročně pojišťovna spravuje 120 miliard korun. Dluh VZP se pohybuje kolem 11 miliard. Bývalá předsedkyně dozorčí rady VZP na dotaz poslanců mimo jiné řekla, že za tuto práci měla 2400 korun měsíčně.

ČTK

Za dluh VZP mohou vyhlášky, míní bývalá předsedkyně dozorčí rady
Ohodnoťte tento článek!