Přejít na obsah

Za hlavní problém systému IZIP má Šťastný odmítavý postoj lékařů

zpět
6.10.2011
stetoskop, klávesnice, počítač
zvětšitstetoskop, klávesnice, počítačZdroj: sensingarchitecture.com

stetoskop, klávesnice, počítač | Zdroj: sensingarchitecture.com

 

Největším problémem projektu elektronických zdravotních knížek společnosti IZIP není podle poslance ODS a člena správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Borise Šťastného, kdo vlastní menšinový podíl ve firmě, ale že projekt nemá klienty. "Lékaře se nepodařilo přesvědčit, aby je používali. Co nyní pojišťovna dělá, je snaha projekt zhospodárnit a dostat pod kontrolu," řekl ČTK.

Za deset let státem spravovaná VZP do systému, který pro ni IZIP provozuje, vložila jednu miliardu. Po technické stránce je podle Šťastného vše připraveno k tomu, aby fungoval. Povinnost ho používat ale lékaři zákonem nedostali a pojišťovna je k tomu nedonutila ani smlouvami.

Šťastný připomenul, že projekt vznikl za vlád sociálních demokratů a pozdější vlády ho zdědily. Nyní chce pojišťovna získat většinový podíl ve firmě a rozhodovat, aby zhodnotila vložené peníze, vysvětlil kroky vedení pojišťovny Šťastný. Správní rada v lednu pověřila VZP nákupem akcií firmy. Nyní pojišťovna disponuje 51 procenty, nákup většiny z nich však ještě není definitivně uzavřen. Běží 90denní lhůta, ve které může z obchodu vycouvat a ve které by měl být proveden audit společnosti, aby pojišťovna nekupovala zajíce v pytli.

Pochybnosti kolem obchodu přinesla informace České televize, že europoslanci za ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký přenechali 49 procent firmy neznámé švýcarské společnosti eHI eHealth International. Udělali to prý proto, aby projekt nemohl být zastaven, o čemž pojišťovna uvažuje. Šťastný to považuje za nátlak, ale vzhledem k tomu, že VZP vlastní většinu akcií, je podle něj nicméně neoddiskutovatelné, že bude rozhodovat.

Vytvoření systému IZIP stálo na jeho počátku zhruba 300 milionů korun. Někteří zahraniční experti považovali cenu v porovnání s obdobnými programy za násobně nižší. Projekt na jedné straně dostal několik mezinárodních ocenění, na druhé straně je kritizovaný kvůli nákladnosti a nízké efektivnosti.

VZP chce nyní knížky IZIP vyzkoušet v pilotním projektu ve dvou krajích - v Karlovarském a na Vysočině. Zásadní je podle Šťastného nalézt cestu motivace lékařů, aby elektronické záznamy používali. Je to ale podle něj těžké vzhledem k tomu, že elektronická knížka má zabránit nadužívání zdravotní péče, což pro lékaře bude znamenat méně úhrad.

Podle ředitele VZP Pavla Horáka náklady pojišťovny na fungování systému postupně klesají. „V příštím roce předpokládáme náklady 12,5 milionu korun měsíčně a na této úrovni již jsme,“ řekl Horák deníku Právo. Odhady dosažitelných úspor podle něj tyto náklady násobně převyšují. Myslí si, že by nebylo rozjetý projekt vhodné zahodit a místo toho si za stejné nebo vyšší náklady programovat něco jiného nebo kupovat ze zahraničí.

Situací kolem IZIP se podle Šťastného správní rada pojišťovny zabývá na každém zasedání, to příští se uskuteční za dva týdny.


Komentovat článek: Za hlavní problém systému IZIP má Šťastný…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Za hlavní problém systému IZIP má Šťastný…

Komentáře

dalších 12 komentářů
Brmbrk Re emigrantovi  | 11. 10. 2011 16:08

Pane emigrante, podívejte se prosím na google , co znamená "electronic health record". Dnes se tak v obecně říká tomu, co před 10 let v ČR dostalo obchodní jméno Izip a bylo tam patentováno. A propos- zajděte raději k lékaři, mohlo by to být vážné .

emigrant jisteze neni  | 11. 10. 2011 11:31

stastny hulibrku, ale tim mene patri spolku statnich parazitu, jestlipak vasi nahaneci pacosu jim rikali to co ted vy, jak jejich data patri jen jim ? Jste nechutna banda profivyc.canu, omezena na cesky prasecak

Brmbrk Odkud zase vítr fouká  | 10. 10. 2011 09:18

Největším problémem zdravotnictví je setrvalý omyl českého felčara, který si myslí, že informace, které získává o pacientovi (za jeho pojistné)jsou jeho duševním vlastnictvím. To je ale omyl. Do duševního vlastnictví snad patří způsoby, jakými se pacientské informace získávají, patří tam i specifické léčebné a jiné pracovních postupy, patří tam vědecké práce.Informace o zdravotním stavu však patří jen a jen pacientovi a lékař s ní má nakládat jen a jen pro jeho prospěch, nic víc. Izip, který jako dobrovolný systém má v ČR dva miliony klientů a to je už síla, která si umí říct, co chce. Stojí to peníze, ale stojí to i za to. Lékařům, co chvíli děkují a odchází a pacientovu zdravotnickou informaci považují za své duševní vlastnictví už dlouho musí cvakat hýždě strachy. Proto opět a po xté ta kampaň.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné