Přejít na obsah

Za korupci hrozí lékařům konec kariéry

zpět
30.10.2008

Podle nového protikorupčního balíčku pro lékaře, který dnes zveřejní lékařská komora, ale každému doktorovi i za přijetí takové pozvánky na dobrý oběd hrozí nepříjemný trest - mnohatisícové pokuty. "Nechávat si platit od firem drahé obědy je nepřípustné," říká prezident lékařské komory Milan Kubek...

- Lékařská komora chce trestat lékaře za dovolené placené farmaceutickými firmami

- Ministerstvo i odborníci ji podporují

Lékař Jan Hnízdil proti korumpování lékařů farmaceutickými firmami dlouho bojuje. I jeho prý před několika lety firmy za „správné předepisování léků“ zvaly nejen na exotické kongresy, ale třeba i na výborné večeře do luxusních restaurací. Podobné všimné je v české medicíně častým jevem.

Podle nového protikorupčního balíčku pro lékaře, který dnes zveřejní lékařská komora, ale každému doktorovi i za přijetí takové pozvánky na dobrý oběd hrozí nepříjemný trest - mnohatisícové pokuty. „Nechávat si platit od firem drahé obědy je nepřípustné,“ říká prezident lékařské komory Milan Kubek.

Komora má připraveny i přísnější tresty - v krajním případě i vyloučení z lékařské komory (kde je členství povinné) a tím konec lékařské kariéry.

Lékařům zakáže komora přijímat například nepřiměřeně vysoké dary, jezdit na kongresy, kde není odborný program a doktoři budou mít zakázáno si nechat cokoli od firem platit pro své příbuzné nebo známé.

Pokud budou chtít firmy lékařům dávat peníze za klinické studie svých léků, budou to muset okamžitě zveřejnit. Velké farmaceutické firmy nová pravidla pro lékaře vítají. „Je to velice dobrá zpráva,“ říká Radim Petráš, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). „Například zveřejňování sponzorů klinických studií je v zahraniční naprosto běžné,“ dodává.

Šéf České asociace farmaceutických firem (ČAFF) Lumír Kroček ale novinkou nadšený není. „Neprojednávali to s námi, není co komentovat,“ říká Kroček. Asociace zaštiťuje tuzemské i zahraniční výrobce levnějších kopií léků.

Komoru podporuje i protikorupční organizace Transparency International i ministerstvo zdravotnictví. „Tento krok komory by měl vrátit vztahy mezi lékaři a firmami do civilizovaných mezí,“ říká šéf Transparency David Ondráčka.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Za korupci hrozí lékařům konec kariéry

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Za korupci hrozí lékařům konec kariéry

Komentáře

dalších 77 komentářů
Jiri Wicherek Kubek bude léčit sám!  | 3. 11. 2008 09:41

Mily kolego, dle mych znalosti, zkusenosti, dle meho presvedceni, dle mého skromného názoru rozhodne nejsou lékaři stejní podnikatelé jako autoopraváři, ba ani jako lékárníci. A stupen vzdelani s tim nema nic do cineni.

MUDr Jiří Killian Re:Re:Re:Ta pravá korupce ....  | 1. 11. 2008 09:45

Potvrdil jste právě oprávněnost mého příspěvku. Máte-li ony zkušenosti, můžete je oznámit patřičně. Jinak jsou v oné anonymitě tak falešné, jak falešně jste opsal mé jméno. Mýlit se mohu. To ale neznamená, že Vás to opravňuje ke křivému obvinění, což v anonymitě činíte.

Tomáš Rozsíval Re:Poslouchali jste  | 1. 11. 2008 09:24

Přečtěte si dnes v sobotu V Rudém Krávu rozhovor socialistického experta na ekonomiku, pana Mládka. Mnohé obzory se vám rozjasní.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné