Za léčbu daly ČPZP a VoZP loni víc než v roce 2013

Ilustrační foto; kalkulačka, daně

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) dala loni za léčbu 24,7 miliardy korun, meziročně o 2,7 miliardy víc, sdělila ČTK mluvčí ČPZP Elenka Mazurová. Výsledky hospodaření podle ní v těchto dnech schválila správní rada. Výsledky schválila také správní rada Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP), která za zdravotní péči loni vydala 14,41 miliardy, meziročně o 12,7 procenta víc, sdělil ČTK její ředitel Karel Štein.

Loni vydaly všechny zdravotní pojišťovny za péči téměř 230 miliard korun, letos by to mělo být zhruba o deset miliard víc. Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) s bezmála šesti miliony pojištěnců za péči zaplatila téměř 150 miliard korun.

ČPZP měla ke konci loňska 1,208 milionu klientů, v průměru za léčení jednoho vydala 20.476 korun. VoZP měla na konci loňska 696.503 klientů.

Náklady ČPZP na lůžkovou péči přesáhly loni 12 miliard, je to meziroční nárůst o 1,7 miliardy Kč. O více než 800 milionů se meziročně zvýšily náklady na ambulantní péči, dosáhly 7,7 miliardy. Na lázeňskou péči vynaložila ČPZP 293 milionů korun oproti 185 milionům v roce 2013. „Tyto meziroční nárůsty jsou v kontrastu s úspornými trendy v provozní oblasti, kde ČPZP meziročně ušetřila 40 milionů korun,“ uvedl předseda správní rady Tomáš Čermák.

Ředitel Petr Vaněk dodal, že ČPZP není odkázána na žádnou finanční výpomoc ani nečerpá úvěr. Své závazky lékařům či nemocnicím plní řádně a včas a nemá vůči nim žádné závazky po lhůtě splatnosti.

Náklady VoZP na lůžkovou péči dosáhly loni 7,29 miliardy, je to nárůst o 12,7 procenta. O více než 600 milionů, tedy o 17,5 procenta, se zvýšily náklady na ambulantní péči a dosáhly 4,11 miliardy Kč. Na lázeňskou péči vydala VoZP 185 milionů korun proti 116 milionům v roce 2013. Úhrady za tuto péči stouply o 59,7 procenta.

„Nejenom že poskytujeme našim klientům standardní zdravotní péči, ale jsme také pojišťovnou nových technologií, které, pokud jsou pro naše pojištěnce přínosem, proplácíme většinou jako první,“ uvedl Štein s odkazem na léčení klientů v pražském protonovém centru, s nímž VoZP uzavřela smlouvu jako první z českých zdravotních pojišťoven.

Ohodnoťte tento článek!