Přejít na obsah

Za léčbu v zahraničí dali lidé VZP loni účty za téměř 7 milionů Kč

zpět
2.3.2015
peníze, zdravotnictví, obvazy, injekce, nástroje
zvětšitpeníze, zdravotnictví, obvazy, injekce, nástrojeZdroj: Shutterstock

peníze, zdravotnictví, obvazy, injekce, nástroje | Zdroj: Shutterstock

 

O proplacení péče za téměř sedm milionů korun požádali Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) lidé, kteří se léčili v zahraničí po 22. dubnu 2014, kdy byla do českého právního řádu zapracována evropská směrnice o právech pacientů v přeshraniční péči. Od tohoto data nemusejí lidé žádat předem souhlas své pojišťovny.

Celkem žádalo o úhradu svých výdajů za loňské léčení 904 klientů, do konce roku bylo vyřízeno 751 žádostí, řekl ČTK mluvčí VZP Oldřich Tichý.

„Nejvíce žádostí, 227, se týkalo péče v Rakousku, 202 na Slovensku, 148 v Německu, 54 ve Francii, 40 v Chorvatsku, 22 v Itálii, 21 v Nizozemsku, 17 v Belgii, 16 ve Švýcarsku a po 15 v Bulharsku a Řecku,“ upřesnil.

Účty za léčení v cizině dosahovaly celem 6,906 milionu korun. Proplaceno bylo 2,015 milionu, v průměru 2682 Kč na jeden případ, tedy asi 100 eur.

Ze všech podaných žádostí bylo 20 na nemocniční péči v zahraničí, kdy se pacienti rozhodli, že si dojedou například na operaci kolena do ciziny a předem si to nenechali od své pojišťovny odsouhlasit. Právě těchto 20 případů souvisí podle Tichého konkrétně s novou směrnicí, ostatní jsou případy, kdy by mohli lidé žádat o úhradu nákladů i v předchozích letech.

Tyto ostatní případy se týkaly například situace, kdy klient VZP podstoupil bez předběžného souhlasu pojišťovny ambulantní ošetření, nebo byl ošetřen po předložení Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) v rámci nezbytné péče. Lékař ale podmínil ošetření tím, že pacient předem zaplatí, přestože ze zákona ho měl ošetřit a vyúčtovat pak léčení rovnou pacientově zdravotní pojišťovně.

„Pacientům v takovém případě často nezbývá než zaplatit. VZP jim proto alespoň část peněz refunduje, pokud klient má doklady o platbě a další náležitosti,“ uvedl Tichý.

Žádosti o úhradu léčení podali také klienti, kteří v době, kdy potřebovali nutné ošetření, neměli v dosahu lékaře či zdravotnické zařízení napojené na systém veřejného zdravotního pojištění. V ostatních zařízeních je na průkaz EHIC ošetřit nechtěli, a tak museli platit hotově.


Komentovat článek: Za léčbu v zahraničí dali lidé VZP loni účty za…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Za léčbu v zahraničí dali lidé VZP loni účty za…

Komentáře

1 komentář
Bob A týká se to též lázní  | 2. 03. 2015 19:09

Do návrhu se uvádějí české lázně. Pacient může do některých z těchto lázní nastoupit, ale z nějakého důvodu se rozhodne pro slovenské Piešťany. Je na jeho zodpovědnosti, aby Piešťany odpovídaly z hlediska léčivých zdrojů a léčeným chorobám odsouhlaseným českým lázním. Výše náhrady vynaložených nákladů na péči v Piešťanech se podle našeho zákona (§ 14a zákona 48/1997 Sb.) stanoví na základě Seznamu zdravotních výkonů (vyhláška ministerstva zdravotnictví 134/1998 Sb.) a cenového předpisu (pro rok 2015 - 1/2015/DZP), který zpětně odkazuje na úhradovou vyhlášku (pro rok 2014 – 428/2013 Sb.). V úhradové vyhlášce je pro komplexní lázeňskou léčebně rehabilitační péči pro dospělé stanovena úhrada za jeden den pobytu ve výši 950 Kč, nebyla-li úhrada za jeden den pobytu k 31. prosinci 2013 sjednána (S lázněmi v Piešťanech odlišná úhrada sjednána nebyla). Ostatní poskytované služby budou vyčíslovány výkonově. Porovnání jednotlivých výkonů poskytnutých na Slovensku s českými výkony by nemělo být problematické (na rozdíl od jiných států). Pacient tedy skutečně musí získat podrobný rozpis poskytnutých služeb. Pacient může získat maximálně náhradu ve výši, kterou skutečně zaplatil.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné